| Jok12345 a întrebat:

toti oamenii au bacterii pe limba ce se observa sub forma de un strat albicios pe limba? Cum sa scap de el o sa nu miroase pe o perioada mai lunga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rotazi a răspuns:

Nu, nu toti oamenii au asa ceva.
Ai o problema de sanatate. Ori de la ficat, ori o ciuperca, ori... Mergi numaidecat la medic. Nu pierde timpul cu alte prostii.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acel strat albicios este din cauza digestiei proaste, de la ceva mancat care ti-a solicitat mai tare stomacul /ficatul /fiara.
Fa o dieta timp de 2-3 zile: mananci doar supa de chimin cu bucatele de paine prajita inmuiata in ea, biscuiti simpli (fara zahar), etc.
In loc de apa bea ceai de musetel fara zahar.
NU manca in aceasta perioada nimic ce are grasimi, prajeli, zahar, lapte.
Dupa aceasta scurta cura de dezintoxicare poti relua treptat mancarurile obisnuite.

| Violleta2022 a răspuns:

Stratul albicios de pe limba spune clar ca ai candida, o bacterie care traieste in intestinele noastre in mediu restrans dar care a scapat de sub control si s-a extins peste masura acum apaarnd si bucal.
Fa acasa un test de candida, ca sa te convingi:
https://www.youtube.com/watch?v=OYS1i9HW5fg

Tratamente naturiste de candida bucala, gasesti pe internet.
Elimina zaharul si produsele cu zahar, care hranesc candida!

| anonimg a răspuns:

Dacă ai așa ceva trebuie să contactezi medicul de familie. Mirosul gurii poate fi din mult mai multe cauze.

| SupMates a răspuns:

Acel strat albicios este format din celulele moarte de pe limba, in corpul nostru celulele mor si sunt inlocuite iar acel strat alb de pe limba este alcatuit din celule moarte.
Pai stiam ca unele periute de dinti au pe partea opusa periei un strat mai aspru pentru inlaturarea acestor celule moarte, nu este rau nici daca le lasi acolo dar daca vrei le poti inlatura.