| MariaMonica2009627 a întrebat:

De ce am impresia ca lumea ia la mișto virusul îsta? Adică oameni care plimba peștele cu punga,persoane care vizitează rudele moarte?
Recent mi-am exprimat neliniștea aici într-un comentariu si am primit mesaj de la un tip ce-mi zicea ca e fals si ca sunt proasta ca, cred asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Măcar ăștia se chinuie să invoce motive, am handicapați în listă care și-n situația asta se duc și se plimbă brambura prin parc. Ce mă rog să-i puște vreo 2-3-5 amenzi până i se duce chefu de plimbat

| Simpatic a răspuns:

Cum am spus si in cadrul altui topic, sunt idioti care daca nu vad nu cred si cum un virus nu se vede decat la microscop iata cati "necredinciosi" sunt!

| danbnz a răspuns:

Inconstienti si iresponsabili... ca peste tot in lume nu numai la noi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Urează-i aceluia să se infecteze. Atunci va vedea cine e prost și cine nu.

| Adry05 a răspuns (pentru sadrian46):

și îi urezi lui să se infecteze ca să intre după în contact cu alții să îmbolnăvească oameni nevinovați din prostia lui. dacă chiar tu ai intra în contact, om nevinovat, că nu știu atingi ceva după el sau strănută pe tine cu un asemenea handicapat? ai mai zice la fel după?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E plin de inteligenti... Cei care fac glume de genul plimbat pestele, vizitat bunica moarta, de fapt sunt oameni care vor sa iasa in evidenta, sau pur si simplu nu se pot abtine de la activitatile normale. Nu-i condamn, ma si amuza gesturile lor, pe care la final le platesc.
Cat despre seriozitatea cu care abordeaza subiectul: unii sunt prea speriosi, altii convinsi ca e vorba de o mana criminala la mijloc, ori ca e o simpla raceala, iar masurile exagerate sunt cu interes economic.
Sper ca majoritatea sunt ca mine: accepta situatia, si se conformeaza. Eu de doua saptamani nu mai umblu aiurea in spatiul public, imi dezinfectez mainile, daca vreau undeva si e aglomerat, renunt. Tin minte persoanele cu care interactionez mai de aproape, aici fiind vorba de cativa cunoscuti.
Restrictiile deocamdata nu sunt severe, multi oameni au inteles, insa multi bosorogi isi cauta sfarsitul cu pretexte de 2 lei, urmaresc diferite posturi cu nivel de inteligenta mai scazut decat Disney Channel, unde li se spune ba ca virusul vine sub forma de praf aruncat din avioane, ba ca e o pacaleala, si de fapt presedintele tarii a golit strazile, ca sa vina Putin sa se instaleze la Cotroceni.

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, vezi tu... Romania incultilor, inaptilor, este mult mai mare si dominanta fata de Romania celor informati, rationali.
Am vazut la tv in urma cu 2 ore niste tigani, erau romani dar tigani prin mentalitate, si faceau gratarel in padure pe motiv ca "Johhanes" si conspiratie, manipulare politica, etc. Iti dai seama cata scarba mi s-a facut de specimenele alea la momentul respectiv insa m-a facut sa ma gandesc la ceva: nu oare astia sunt majoritatea? Adica toti prin mentalitate?

| Digikey a răspuns:

Stim clar ca :
Te poti infecta sau poate nu.
Poate sa fie mortala infectarea sau poate nu.
Tinerii nu sunt afectati dar nu se stie sigur.
Nu esti contagios dupa ce te vindeci sau poti sa mai fii o luna.
Caldura o sa-l distruga sau poate nu.
Poti sa fii asimptomatic sau simptomatic.
O sa existe tratament sau cine mai stie.
O sa iesim din case in 2luni 7 sau 9.
A fost facut de chinezi de americani sau de lilieci.
Pot sa apara inca 100 de cazuri sau un milion sau cate or aparea.
Sistemul medical o sa faca fata sau nu.
Ce vreau sa zic este ca stim totul despre Covid-19.
Va dati seama cum era daca nu stiam nimic clar?

| Digikey a răspuns:

Daca ar fi sa luam in serios toti virusii:

https://www.vice.com/......si-pe-tine