| Marcelian43 a întrebat:

De ce apar papulele perlate peniene? (PPP)
Sincer mie imi par oribile desi ma deranjeaza doar vizual...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| WID a răspuns:

Nu stiu sa iti spun de ce apar dar pot sa iti spun ca nu au nicio legatura cu igiena si nu sunt niste manifestari ale unei infectii. Poti sa apelezi la laser sau la cauterizare, cremele nu functioneaza(cel putin n-am intalnit vreuna care sa trateze).
Si eu le-am avut acum 2 ani, am apelat la cauterizare dupa ce mi-a facut o anestezie locala. In cateva minute am fost gata. Nu pot sa te mint, m-a durut putin la anestezie si chiar in timp ce le cauteriza dar era suportabil. Eu am rezolvat treaba asta la un dermatolog, iti recomand si tie sa mergi acolo, ori la un chirurg estetician in cel mai rau caz. Daca esti din Craiova iti pot recomanda un dermatolog extrem de bun.

| Marcelian43 explică (pentru WID):

Dar, sunt normale? tata mi-a zis ca le are orice barbat...

| WID a răspuns (pentru Marcelian43):

PPP sunt cele care apar de obicei in jurul glandului(capului) si sunt albe si mai mari. Fordyce apar in general la baza penisului sau in apropiere de baza penisului, sunt mici si apar din cauza excesului de sebum in mare parte(si acestea sunt normale). Tu pana la urma de care ai? Daca e vorba de Fordyce, da, majoritatea barbatilor le au in numar mai mic/mare. Daca e vorba de PPP, nu, nu le au toti barbatii, sunt foarte putini cei care au asa ceva, dar sunt normale si acestea.

| Marcelian43 explică (pentru WID):

Sunt in jurul capului (pe baza) si sunt minuscule

| WID a răspuns (pentru Marcelian43):

Eh, alea nu le are orice barbat. Uita-te si la filme pornache si n-ai sa vezi vreunul care are asa. Le cauterizezi sau alegi operatia cu laser.

| Marcelian43 explică (pentru WID):

Ce inseamna acea "cauterizare"

| WID a răspuns (pentru Marcelian43):

E ca un fel de "ardere". E un dispozitiv care iti va arde acele puncte, va arde cam tot "tesutul". Stai linistit, se vindeca imediat.

| Marcelian43 explică (pentru WID):

Exista ceva "experiente" neplacute in timpul unui act sexual?

| WID a răspuns (pentru Marcelian43):

Dupa ce le cauterizezi sau inainte? Nu afecteaza in niciun fel, nici inainte nici dupa.

| Marcus21613 a răspuns (pentru WID):

Poți zice numele acelui dermatolog din Craiova?

| Fantonas a răspuns:

Sunt normale, le au toti.