| AvalohAlyn a întrebat:

De ce aproape toate pastilele date de medic pot avea reactii adverse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Fiindca acele pastile, ba pot contine vitamine/minerale/saruri care pot provoca reactii alergice unor persoane.
Ori pot reactiona cu alte pastile, adica daca iei un pumn de pastile, te poti astepta ca acelea vor reactiona intre ele.
Ori unele pastile au efecte secundare, dureri de cap, ameteala, senzatie de greata...
Fiindca in corpul tau au fost introduse substante noi, care sunt primite cu bine sau cu mai putin bine de catre el.
Fiecare persoana este diferita, sunt unele persoane care nu sunt alergice la nimic, altele care sunt doar la cateva lucruri si tot asa...

4 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Depinde de organismul fiecaruia.

| Scherimuvi a răspuns:

Pentru ca pastila este de fapt un drog.
Ce face corpul atunci cand gaseste substante toxice in el?
Incearca sa le elemine prin diferite stari, chiar daca tu observi sau nu, chiar daca reactia adversa se face simtita sau nu, corpul tot elimina elemente toxice.
Intr-o viata de 20 de ani, am consumat doar 4 tablete de pastile.
Ultima pastila luata de mine a fost in urma cu 3 ani jumate si corpul meu este perfect sanatos. Am avut un tratament si din aceasta cauza a trebuit sa consum aceste o mare parte din pastilile pe care le-am luat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru ca sunt niste chimicale otravicioase. Fac bine intr-o parte si strica in alta... Iar alea naturiste le iei pe post de placebo. Cel mai bine e sa duci un trai cat mai sanatos ca sa eviti sa ajungi sa iei pastile.

| cocoman a răspuns:

Pot. Deoarce fiecare corp uman e diferit. Fiecare e alergic la ceva. Deacea zice pot aparea reacti adverse.