| mihaela8005 a întrebat:

De ce cand ma scol din pat brusc ametesc si cand stau in picioare foarte mult mi se incetoseaza privirea si imi vine sa cad dar dupa ma simt bine? va rog spuneti-mi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Draga mea poate esti anemica sau poate sa fie vorba de altceva.Trebuie neaparat sa iti faci niste analize.Si pe baza rezultatelor sa ti prescrie tratamentul necesar.Aceste simptome sint cauzate de conexiunile multiple dintre organul vestibular (aflat in urechea interna) si sistemul nervos autonom. Orice lezare a sistemului vestibular poate cauza perturbari vegetative. Rolul cel mai important in reglarea echilibrului il detine sistemul vestibular, care cuprinde un aparat de receptie (portiunea vestibulara a urechii interne, numita si labirint), o cale de transmitere (nervul vestibular) si caile vestibulare centrale, dintre care unele se termina in lobul temporal. Ameteala, incetosarea privirii si pierderea starii de constienta fac parte dintre simptomele sincopei (lesin) de cauze neurologice sau cardiace.
Semne ale unor dezechilibre
Ametelile reprezinta semne ale organismului care indica existenta unor dezechilibre sau leziuni. Daca sint descoperite la timp si daca sint luate masurile necesare recomandate de medic, se inlatura evolutia multor afectiuni si se restabileste starea de sanatate.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să ai o anemie.
Mergi la medicul de familie și cere un set de analize.
Consumă mai multe fructe și legume proaspete, sunt surse de vitamine și săruri minerale.
Sănătate!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Se poate sa fii anemica. Du-te la medicul de familie sa-ti indice niste analize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de fier sau odihna. Mananca spanac e bogat in fier, daca nu-ti revii, fa ce-ti spune Sfanta Ema.

| CannbalCorpse a răspuns:

Poate eşti anemică.Şi mie mi se intampla la fel, dupa ce mă trezesc sau stau in pat si trebuie să ăm ridic imi vine să cad Sper că te.am putut ajuta. O seară bună.

| ana5 a răspuns:

Lipsa de calciu, oboseala...

| Licurici07 a răspuns:

Si eu patesc la fel, iar cateodata ma doare capul. Este din cauza lipsei mare de calciu sau a anemiei. In fiecare iarna si primavara trebuie sa luam calciu pentru a evita aceste stari de ameteala. Intreaba de Osteocare la farmacie. Este foarte bun. Funda? happy

| Mihai_Alin_1997 a răspuns:

Te a ajuns oboseala cred ca nai mancat sau muncesti toata ziua.