| 4evergentleman a întrebat:

Ce pot sa iau sa am mai multa energie? Xanax mă cam moleseste,dar iau că mă rupe anxietatea socială,nu exista altceva,alte tratamente dintre toate care sa îmi diminueze forma mea severa de fobie sociala decât Xanax,așa că nu pot lua altceva.
Ce as putea sa iau sa am in contextul asta mai multa energie sa nu mă simt molesit? Sunt constrâns să iau xanax,nu exista altă modalitate de a diminua anxietatea mea. Sunt deja dependent fizic și psihic dar daca nu le iau tremur in ultimul hal in public, așa anxietate care să aibă atâta rezistenta la orice tratament și sa nu treacă eu rar am mai văzut, citit despre ea, de 5-6 ani nenumerate tratamente am încercat și nu merge nimic decât Xanax, restul erau apa de ploaie,baiu este că pastilele astea nu vindeca ci doar tratează efectul,sa nu mai zic că dacă le întrerupi brusc de mai multe ori din cauze financiare sau altele ramai cu probleme toată viața gen tinitus permanent!
Eu am ajuns la concluzia că nu o sa mai scap de depresie și anxietate,doar prin suicid sau moarte,medicii cu tratamentele lor apa de ploaie îți iau banii și pierzi și timpul, ramai la fel de bolnav efectiv, îți spun că te vindeci dar îți vând gogoși. Nu știu dar daca nu le tratezi la timp nu cred că mai scapi de ele dupa câțiva ani de zile când devin cronice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cupleaza-te cu un grup vesel, umblati in excursii, drumetii in natura, simtiti-va bine impreuna!
E ceea mai buna metoda de a te vindeca de depresie, anxietate!

Răspuns utilizator avertizat
| brokxy a răspuns:

Buna ai mesaj! Si eu am depresie și anxietate

| brokxy a răspuns:

Anxietatea și depresia distrug vieți. Am observat că din pacate din ce în ce mai mulți tineri suferă de asta. Mie anxietatea mi-a distrus atâtea oportunități și am luat pastile, culmea mai puternică anxietate am avut de la pastile eu!

| 4evergentleman explică (pentru brokxy):

Și mie anxietatea ultimii 4-5 ani ia distrus în proporție de 75-80 %,chiar mai mult,nici până la magazin nu puteam să ies și tu sunt un tip al dracu,dur și m-au ingenunchiat problemele astea,și acum sunt al naibii daca mă supără cineva,dar nici măcar eu nu pot lupta cu așa ceva,de fapt oricui ii poate da game over vieții,nu tu le joci pe degete cu strategii și le dai temelie ele îți dau tie indiferent cat ești de puternic! E o umilință că am problemele astea că eu inspiram frica in școală generală,in zona,eram un tip rău și acum am ajuns sa îmi fie teama sa ies din casa sa nu cada lumea că tremur dar deja m-au văzut ogramada din zona și mă consideră într-un fel,ei nu știu că am anxietate că sunt mulți țigani,adică subt romanii inculți dar-mi-te tiganii,dar nu mă intere ce părere au de mine dar e prea greu sa lupți cu așa ceva,se manifesta fizic oribil,e imposibil de controlat. Nu prea merge nici cu respirație că mai incerc și eu,o diminueaza puțin dar prea puțin! Nu o sa mai scăpăm de așa ceva,repet,doar prin sinucidere o sa scăpăm,nu incurajez dar viața noastră va fi un iad toată viața,avem nevoie de oameni care sa ne susțină,iubească,înțelege,care să vorbească cu noi,dar când ai probleme de astea nici neamul nu mai vb cu tine,te marginalizează,prietenii,de ei nici nu mai zic direct dispar. Pai trebuie sa încerci mai multe până dai de un tratament potrivit,eu am incercat multe și am realizat că nu o sa mai mă vindec complet,adică sunt momente când nici nu pari sa le ai,dar mereu revin problemele nu te lasă. Și eu am luat și degeaba,mai aveam și bani și era în van nu puteam să mă bucur de ei,acum sunt și amarat și la fel ca la început e mai grav. Eu sincer nu vad decât sinuciderea, dar nu mori cu pastile, să trăiești toată viața cu așa ceva trebuie sa fii psihopat și sadomasochist, retardat mintal. Eu as face multe acum și nu pot din cauza anxietății extreme, e foarte grav.

| CalledTrudix a răspuns:

Fa o supradoza si dupa iti revii.

| 4evergentleman explică (pentru CalledTrudix):

As face dar nu te duci de la astea, ramai cu probleme poate întreaga viață, dar atât! Sincer as face o daca as avea o metoda sigura că nu mai pot lupta cu problemele astea și cu depresia, alții se sinucid după câteva luni eu lupt de ani grei cu așa ceva, te chinuie in ultimul hal, am noroc că am xanax că nu puteam să ies afara.

| CalledTrudix a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ce varsta ai?

| Dor_Flori_1957 a răspuns:

Laminina!

| 4evergentleman explică (pentru Dor_Flori_1957):

E foarte scump și nu face minuni. Bolile psihice cronice nu se mai pot vindeca, din păcate mulți nu înțeleg asta, dar cred că e pe baza analfabetismului funcțional, eu rar am văzut români și țigani deștepți în viață asta.