| queneen a întrebat:

De ce de fiecare data cand mananc ceva dulce sau beau ceva dulce seara mi se face rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ia un calmant, ibuprofen ajuta

| Celcestietot a răspuns:

Datorita constitutiei fizice cel mai probabil.

| Sofer a răspuns:

Ai mâncat ceva mâncare normala sau ai băgat pe stomacul gol?

| queneen explică (pentru Sofer):

Am ciugulit azi de 3 ori

| aXy99 a răspuns:

Sunt mai multe posibilitati:
1.Mananci prea mult.
2.Ai deja stomacul plin inainte sa consumi dulciuri. (vezi 1.)
3. Esti sensibil la carbohidrati simpli.
4. Ai diabet. (improbabil)

| MaryMaria333 a răspuns:

Poate ai mancat baut prea mult si de aia sau nu tia picat bine

| queneen explică (pentru MaryMaria333):

Mai devreme am luat doua guri de lapte cu nesquik si acum ma doare stomacul putin dar imi vine sa vomit

| MaryMaria333 a răspuns (pentru queneen):

Posibil de la alt ceva daca zici ca numa 2 guri. Mie cand imi era rau ma puneam si dormeam nu luam nimic.

| Reghqen a răspuns:

Mergi la medicul de familie, posibil că ceva nu e în regulă, iar corpul reacționează așa (senzația aia de rău, de vomitat, câteodată și dureri de cap) adică cu semnale în care îți face să înțelegi că ceva nu e în regulă.
Posibil că mănânci și prea multe, ai grijă ca de la prea multe dulciuri o să faci diabet.
Încearcă să mănânci cât mai puține dulciuri, dacă nu încearcă să nu mai mănânci câteva zile iar apoi să încerci să mănânci iar, dacă te simți iar rău e clar că ai o problema și trebuie să te viziteze medicul de familie.

| queneen explică (pentru Reghqen):

Eu nu prea mananc dulciuri in general fiindca mi se face rau doar cand le vad prin magazine sau pe net o gramada de ciocolata
Foarte rar mananc, cand mi se face pofta si de fiecare data mi se face rau.

| Reghqen a răspuns (pentru queneen):

Simptomele pot fi datorate unei afecțiuni gastro-duodenale ( gastrita, etc) sau unei boli de reflux gastroesofagian.
Mergi la medic!