Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

De ce e sportul sanatos? Ce beneficii exista? A face miscare se considera si facutul de abdomene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Sportul este benefic,toti stim asta si sunt atatea surse care iti pot confirma acest lucru. A face sport nu inseamna a face doar miscare,ci sa faci miscare regulat si mai intens decat o faci de obicei. Sportul este indicat cand ai temperatura corporala scazuta sau hipotensiune. Trebuie sa existe un echilibru intre miscare si odihna. Ce e prea mult strica. Este important de stiut ca atunci cand facem sport noi avem nevoie de mai multa energie,apa si nutrienti pentru a putea supravietui si chiar a ne dezvolta. Din cate vezi,cei ce imbatranesc isi pierd incet,incet functia de miscare. O functie care odata pierduta la batranete,aduce de la sine griji prin simplu fapt ca se instaleaza moartea,in timp,cand ajunge sa cedeze fiecare functie cu organ in parte. Trebuie sa profitam de ce avem si trebuie sa ne dezvoltam cand suntem in stadiul de crestere pentru ca atunci este cel mai usor si se vad rezultatele cel mai bine. Tot ceea ce consumi se elimina la un moment dat. Cand bagi ceva pe gura,trebuie sa stii ca se si consuma. Mancarea este ca si combustibilul, trebuie folosit si odata folosit se si termina. De aceea trebuie sa ne incarcam, pentru ca ne descarcam cumva, si asa si trebuie sa fie, asa este normal. Trebuie sa profitam de puterile si energia noastra in special la inceputul zilei. Atunci toata natura ne sprijina. Eu iti recomand sa faci sport cat mai des si sa inveti sa respiri pe masura. Vei invata sa duci un stil de viata sanatos si sa stai departe de boli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

In cazul in care sunt racita/tusesc foarte rau ( dar fara febra ) pot sa fac exercitii fizice sau cardio? Am observat ca mi se face mult mai repede sete ( in cazul exercitiilor cardio ) si nu stiu daca ar trebui sa continui sau sa fac o pauza pana imi trece raceala. straight face

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți, este chiar indicat dar fără sa te epuizezi. Este de preferat sa faci cardio dimineața devreme sau seara, când este mai răcoare. Nu uita sa te hidratezi! Consumul de ceapa, usturoi sau lămâie va grăbi vindecarea. Atentie! Sa nu le combini!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Mulţumesc mult. :3

11 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Http://unicasport.ro/stiri/10-beneficii-ale-sportului-pentru-sanatate/
Scrie beneficiile sportului pe google pentru mai multe site-uri.

| 1231242 a răspuns:

Cine te minte?! Sportul facut cu cap e sanatos, nu sa stai ore intregi la fotbal in soare...(este un mic ex)

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Combate anchilozarea + suprimarea organismului

| WolfYTB a răspuns:

Sportul este foarte bun.
Te pune intr-o dispozitie buna, te mentine in forma, sanatos.
Miscarea este orice fel de exercitiu:alergat, genoflexiuni, abdomene etc.

| LoryC a răspuns:

Sportul este sănătos, pentru că te ajută să scapi de posibile kilograme în plus care ar putea afecta sănătatea, te menține în formă și e foarte bun și în cazul unor probleme de natură medicală (anumite tipuri de exerciții). Se iau în calcul și abdomenele, dar nu trebuie să te rezumi doar la asta. Poți face zilnic o serie de exerciții și poți alerga pe un teren de sport timp de câteva minute.

| Nika29 a răspuns:

Mișcarea este o continuitate a vieții. De aici și se i-a că sportul e o activitate sănătoasă. Se dezvolt mușchii, respirația se regulează (spre ex atunci cînd alergi)
Dacă îți faci abdomenul e un beneficiu pentru tine, de a impresiona.

| Marian_Alexe_1966 a răspuns:

Sportul este sanatos deoarece te ajuta in a arata bine a te intretine in forma sa ai mai multa forta si sa slabesti

| Amusive a răspuns:

Este prea evident ca sportul este sanatos din multe puncte de vedere. Atat psihic cat si fizic te va ajuta enorm. Eu de la 16 ani de cand m-am apucat nu ma mai pot lasa. Creaza dependenta, dupa un antrenament, corpu elimina endorfine (drogul fericirii).
Recomandarea mea este sa te apuci de un sport(atletism, baschet sau inot) astea iti implica cam toti muschii.