| anonim_4396 a întrebat:

De ce îmi apar lipoame pe mâini după perioade când fac efort fizic intens?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Posibil pentru ca efortul fizic intens presupune un stres asupra organismului și acest lucru poate determina apariția formațiunilor lipomatoase.

| Invictusman a răspuns:

Cred ca e vorba de un dezechilibru hormonal sau din cauza unei alimentații neadecvate.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Cauza lipoamelor este necunoscuta.
Lipoamele tind sa apara la membrii din aceeasi familie, asa ca factorii genetici cel mai probabil joaca un rol important in dezvoltarea acestor tumori benigne. Să știi că nu trebuie neparat intervenție pentru îndepărtarea acestora, decat daca chiar este intr-adevar necesar, iar asta va stabili medicul.