| Vernusio a întrebat:

De ce imi este foame mereu? Simt mereu senzatia de foame,mai ales seara, noaptea.Si mananc destul doar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu dulciurile dau foame, zaharul creste insulina cand ia coboara isi este foame, cu cat insulina creste mai mult cu atat foametea este resimitita mai puternic si mai rapid, de asta simti o durere in stomac adanca si dimineata semn ca insulina o ia razna, manca carne mai multa sau fructe

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai o alimentatie bogata in dulciuri de asta

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Vernusio):

Nu dulciurile dau foame, zaharul creste insulina cand ia coboara isi este foame, cu cat insulina creste mai mult cu atat foametea este resimitita mai puternic si mai rapid, de asta simti o durere in stomac adanca si dimineata semn ca insulina o ia razna, manca carne mai multa sau fructe

| Clorox a răspuns:

Ciudat, eu stau nemancat cu zilele si nu am nimic. Alegeri...

| Al3czG a răspuns:

Are dreptata RAY27TM, si eu pana sa ma las de dulciuri, sucuri si alte mancaruri nesanatoase aveam mereu starea de foame... daca vrei sa scapi de aceasta stare permanenta de foame trebuie sa-ti alegi o alimentatie sanatoasa... o sa fie mai greu la inceput, sa zicem prima luna, dar o sa vezi ca dupa aceea o sa fie mult mai bine + ca sanatatea este cea mai importanta.

| RAY a răspuns (pentru Al3czG):

Explicatia este simplu,cand manci ceva dulce creierul elibereaza dopamina in creier =simtim placere =devenim dependenti de placerea respectiva, creierul vrea tot mai multa placere, bine a ne place gustul dulce e ceva mostenit genetic e ok sa manci ceva dulce, fructele, legumele nu cresc insulina asa puternic ca dulciurile