| MrsDETECTIVE a întrebat:

Am o problema : mananc mult. Si asta pentru ca DUPA O MASA DESTUL DE COPIOASA, NU MA SATUR! simt mereu nevoia sa mananc in plus pentru a ma simti in sfarsit macar satula, daca nu plina. Cum pot sa scad senzatia de foame?
PS : Am incercat alimente care promit sa te sature rapid, de la cartofi la fasole, dar nu dau roade.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Iei kilograme in plus? Daca nu, poti manca linistita.
Daca da, te duci sa-ti faci niste analize pentru hormonii tiroidieni (T3, T4, TSH) pentru a vedea cum stai, iar in acelasi timp poti consulta un nutritionist.

Sanatate!

| MrsDETECTIVE explică (pentru DraudeS):

Multumesc, dar am o curiozitate : la ce ajuta aceste analize? happy

| DraudeS a răspuns (pentru MrsDETECTIVE):

Pentru a vedea daca exista afectiuni la nivelul tiroidei.

Sanatate!

| anonimg a răspuns (pentru MrsDETECTIVE):

Un lucru foarte important este si acesta al analizelor.
http://www.sfatulmedicului.ro/......dieni_9494

10 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Trebuie neaparat sa te ridici plina de la masa? ok, inteleg ce zici, multi avem tendinta asta.
insa, tu ai o lipsa de vitamina in corp, mai poti lua niste suplimente de omega 3 sau 6, dar niste analize nu ar strica.

| anonimg a răspuns:

Inainte mancam o rosie si ma saturam; acum manac 2kg si nu ma satur. De ce? Pentru ca rosiile de azi sunt mult prea saracacioase in multe substante nuritive.
De aceea nici tu nu te saturi la masa.
[Rosiile de mai sus sunt exemplu; a nu se intelege ca mananc 2 kg do rosii la masa happy ]
Cauta sa mananci cereale -acestea sa fie baza. (Nu "cereale la mana a 2-a" cum numea cineva carnea).
Foloseste doar paine integrala. (Cand nevoia ma impinge sa mananc paine alba, pentru mine aceasta nu are nici un gust.)

Tu ai vorbit de "MASA... COPIOASA". Eu iti recomand sa cauti sa ai o MASA SATIOASA. Exista o diferenta foarte mare intre ele.

Pe langa aceste lucruri fizice, trebuie sa punem la treaba si ratiunea si vointa. Sa mancam si cu mintea, nu numai cu burta.
In mod normal este mai sanatos sa ne sculam de la masa cu senzatia de foame decat cu senzatia ca suntem "full".
Este ca si cum ai citi mult si de-abia te chinui sa retii ceva -asta daca mai poti retine ceva-. Inveti mai bine cand toate eforturile se canalizeaza pe un anumit subiect. Satisfactia de "putin si bun" este mult mai mare si mai sanatoasa decat "mult si prost".
Asa stau lucrurile si cu mancarea. Cauta sa mananci hrana sanatoasa.
Nu ma rafer aici la faptul ca ai manca hrana proasta; ci daca stii ca un aliment nu iti va face bine, atunci trebuie sa iti pui vointa la lucru si sa te opui a mai consuma acel aliment. Tot la fel -daca stii ca un aliment iti va face bine, atunci pune-ti vointa la lucru si introdu acel aliment in mesele tale. Vointa trebuie sa lucreze intotdeauna: si pro, si contra; dar numai in ce priveste binele(ratiunea). Ratiunea si vointa trebuie sa controleze placerea; nu si invers.
Exista o zicala care spune asa: "Gusturile nu se discuta". Eu continui si spun: "Dar ele se pot schimba".
Suna ca si cum ar trebui sa mancam ce nu ne place. Dar exact asa si trebuie sa facem! Si asta pentru ca -daca nu avem- trebuie sa prindem gustul lucrurilor sanatoase.
-nu-mi place sa ma culc devreme
-nu-mi place sa ma trezesc devreme
-nu-mi place sa ma duc la scoala
-nu-mi place sa ma duc la munca, etc. Sunt multe lucruri care nu ne plac; dar ferice de acela care gaseste placere in lucrurile bune si sanatoase!
Putem sa mancam dupa placere din orice aliment sanatos; dar cat despre alimentele nesanatoase nu trebuie sa le consumam.

| MrsDETECTIVE explică (pentru anonimg):

Multumesc, chiar ajuta! big grin

| viotedy a răspuns:

Trebuie sa maninci incet, mesteci bine si bei apa in timpul mesei.

| anonimg a răspuns (pentru viotedy):

"Trebuie sa maninci incet, mesteci bine." -de acord.

Dar nu trebuie sa scapam de un lucru rau printr-un alt lucru rau.
A bea apa in timpul mesei inseamna mai multa solicitare pentru stomac, deoarece daca bem apa, digestia se va opri; si va continua iarasi numai dupa ce apa va fi eliminata din stomac. Caci stomacul are nevoie de acel acid gastric pentru digestie; iar apa din timpul mesei nu va face decat sa dilueze acel acid -de aceea se va opri degestia. Deci a bea apa in timpul mesei este un lucru rau. De aceea este recomandata apa cu cel putin o jumatate de ora inainte de masa; iar dupa masa dupa 1 aprox. o ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Consultă medicul de familie.
Această nesaturaţie poate avea cauze multiple.
Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat