| Kevin1975 a întrebat:

De ce imi simt apasata ceafa? In zona la cerebel, e de cateva luni asa. Cand dau din cap mi-l simt foarte greu si imi tremura, oare de ce? Simt ca si cum as apasa cu degetul la inceputul cefei ( acolo unde nu se simt oasele, sus de tot pe langa par sau chiar pe par )Ma gandesc sa nu fie vreo tumoare, pentru ca o cunostinta a avut si cam simptomele astea le avea. Mi-e frica sa nu le confund cu o raceala ca el.Cand ridic capul simt o greutate mare in zona aia nu stiu acum cum sa explic mai bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oboseala excesiva!
Probabil nu dormi 8-9 ore/noapte si in timp ai acumulat atata sters si oboseala ca ajungi sa ai aceste simptome.
Cand spun noapte, ma refer strict la ore de noapte de la 10 seara la 5-6 dimineata.
Lipsa odihnei de noapte duce la aparitia bolilor autoimune si la multe alte deficiente in corp.
Citeste aici, riscurile la care te supui:
http://www.descopera.ro/......ei-resimti

| Kevin1975 explică (pentru Violleta2022):

Acasa dorm suficient, la serviciu mai am interventii si pe timp de noapte si daca sunt trezit fix cand incep sa atipesc nu mai pot adormi deloc.

| CuriousStuff a răspuns:

O tumora pe care sa o simti doar ca o greutate fara sa dea si alte simptome e aproape exclusa, dar pentru a fii sigur si pentru a depista ce ai trebuie sa mergi la un control medical prima data la medicul de familie, apoi eventual la un neurolog si sa-ti faci si un CT cranian daca medicul recomanda asta.