| Anonimulantisocial17 a întrebat:

De ce in ultimaa vreme mi se face foame foarte repede.Adica manănc intruna si mi se face foame peste nici o ora. am aceiasi greutate nu m-am ingrasat. Ziua stau doar pe tik tok si invat pentru bac deci nu depun efort ca sa am nevoie de alimentatie cu surplus caloric

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Probabil Nu mănânci consistent, având și un program dereglat. Nu trebuie să mănâci când îți este foame, ci să ai un program al meselor. Așa organismul tău capătă o anumită obișnuintă, și totodată favorizezi și un timp de digerare a alimentelor pentru o bună functionare a colonului.

| Invictusman a răspuns:

Dacă mănânci mult și nu te îngrași esti mega norocos, cu siguranță e de la stres, mănânci pe fond emotional.nu trebuie sa depui efort e suficient sa fi agitat/stresat si sa mănânci necontrolabil asa cum mănânc eu mult peste măsură din cauza depresiei, la tine e de la stres, știu cum este ca și eu am trecut prin aceleași clipe în acea perioada.

| Flavianadx a răspuns:

Uite doctoru asta am vazut ca vorbeste despre problema cu foamea fara motiv:
https://www.youtube.com/watch?v=thWYk4qRYHc
https://www.youtube.com/watch?v=EigVXcCoDFk

| Alexandra45627 a răspuns:

Probabil e de la stresul legat de bac, invatat, admiterea la facultate, etc. Încerca sa soliciți ajutorul unui medic atat psihiatru cat si nutriționist. S-ar putea sa fie un început de apetit-compulsiv ( cred ca asa se numea, dar oricum, nici eu și nici majoritatea persoanelor de aici nu suntem in masura sa ne dam cu părerea, ideal ar fi sa soliciți un consult)

| Anonimulantisocial17 explică (pentru Alexandra45627):

Poate e de la stres din cauza bacului insa nu e o problema atat de mare incat a sa merg la medic.