| nbgfmkdlșxs a întrebat:

De ce intarzie menstruatia? trebuia sa mi vina de pe data de 26, am deja 3 zile de intarziere. prezint urmatoarele simptome : stari de voma,greturi doar noaptea,si seara cand ma asez in pat simt sub buric ca ma apasa ceva greu, ba pe ovaru stang ba pe dreptu ..am facu un test de sarcina ieri dar a iesit negativ.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Mai fa 1

| nbgfmkdlșxs explică (pentru crytical):

O sa mai fac, ma gandesc sa nu am vreun chist mai mare pe ovar de simt greutatea aceea. daca era sarcina nu simteam asa de greutate asa de repede, nu am un ciclu regulat...

| nico097 a răspuns:

E poate ai racit, mie mi-a intarziat 18 zile si credeam ca sunt insarcinata, bine eu imi doresc copii si uite ca visu s-a spulberat iar, am fost doar racita.

| nbgfmkdlșxs explică (pentru nico097):

Eu nu imi doresc am doar 20 de ani ...ma gandesc ca daca eram insarcinata nu simteam acel greu sub buric si in zona ovarelor, nu?

| mdprodan a răspuns:

Salut! ca medic ma bucur ca ai grija de santatatea ta si pui asemenea intrebare.
1.In pimul rand te rog frumos sa mai faci cel putin doua teste de sarcina diferite(de la firme diferite)ca sa excluzi cauza unei sarcini.
2.Te rog frumos sa imi spui daca ai un ciclu menstrual regulat, cate zile te tine menarha, ce consistenta are pe zile.
3.Te rog frumos sa imi spui daca in perioada menstruatiei ai dureri in zona anexelor si in jurul buricului,stanga,dreapta,sus, jos, pe unde iradiaza durerea, cam cat te tine, si cu ce o calmezi.
4.Te rog sa imi spui daca ai un ciclu menstrual neregulat, si te rog sa imi spui daca asa a fost mereu ciclul tau menstrual.
5.Te rog sa imi spui de cand a aparut starea de greata si voma, daca este declansata de ceva anume, ce anume o declanseaza si daca elimini ceva, ce anume si cum o poti secrie.
Astept intrebari.mersi

| nbgfmkdlșxs explică (pentru mdprodan):

1.am facut azi un al doilea test si e tot negativ. 2.nu am un ciclu menstrual regulat, ultima data mi-a venit la 29 de zile, si acum 2 luni la 26 de zile. In prima zi nu prea curge decat putin, a doua si pana a 4 5 a zi curge, apoi pe terminate e maroniu asa.3.Da prezint aceste dureri, in zona ovarelor sub buric, si iau un antinevralgic cand am aceste dureri. 4. Da e un ciclu neregulat de ceva timp. 5.starea de voma a inceput de vreo 2 saptamani, nu elimin nimic ca inca nu am vomat pana acum, dar fac si temperatura si simt ceva greu sub buric, si noaptea pe ovare banuiesc eu, in cursul zilei sau dimineata nu am stari de voma ci doar noaptea.va rog sa ma ajutati cu un sfat.:*

| mdprodan a răspuns (pentru nbgfmkdlșxs):

Salut! mersi pentru efortul tau de a raspunde asa rapid.Te-as sfatui sa folosesti pentru durerile de ovare din timpul ciclului menstrual cate un ibuprofen de 200 mg la nevoie pentru ca este o clasa speciala de medicamente-antiinflamatoare-indicata in aceste situatii si sa renunti la antinevralgic pentru ca este o alta clasa de medicamente-analgezice-si contine pe langa paracetamol si aspirina(care este un VASODILATATOR) SI COFEINA care creste rapid tensiunea.ok?! Te ror sa mai faci un test de sarcina, de la alta firma, si sa imi spui ce rezultat obtii.Te rog sa iei legatura URGENT cu medicul tau ginecolog si sa ai povestesti detaliat aceasta situatie si sa o rogi sa iti faca o ecografie pelvina transabdominala(uter si anexe-ovare+vezica urinara).Te rog sa ma tii la curent cu situatia.Mersi

| nbgfmkdlșxs explică (pentru mdprodan):

Am facut si cel de al doilea test si tot negativ a iesit.o alta intrebare stresul poate intarzia menstruatia? eu am stat stresata vreo 2 saptamani de cand au aparut starile de voma.si inca si acum mai sunt stresata ca nu imi vine