| anonim_4396 a întrebat:

Eu si sotul de 4 luni încercam sa facem un bebe. (28 / 33 ani).
Analizele mele au iesit foarte bune iar ale lui bune in proporție de 85%. I s-a recomandat sa renunte la fumat pentru cresterea fertilității.
In luna noiembrie am avut cm pe data de 2.
Ziua ovulației a fost pe 18 (stiu sigur pentru ca, coincidenta a facut ca fix in ziua aia sa fiu programată la eco).
Menstruatia trebuia sa vina pe 30 noiembrie.
Azi e a 3 a zi de întârziere.
Simptome :
- o scurgere infimă de culoare roz in ultimele 2 zile (ieri si astăzi)
- noaptea trecuta nu am putut dormi deloc. Mi-a fost foarte rau, durere de cap puternica si stare de vomă, nu puteam sa beau nici apa.
Test de sarcină NEGATIV.
Ce parere aveti?
Sa mai astept o zi 2 si sa repet testul in cazul in care menstruația nu apare?

Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si astfel s-a putut stabili foarte (destul) de precis ziua ovulatiei si aceasta a avut loc in data de 18 Noiembrie si sperma a ajuns in vagin in aceeasi zi in urma unui act sexual terminat cu ejaculare, reiese ca in data de astazi 2 Decembrie, sarcina formata ar avea varsta de 14 zile. Este stabilit stiintific si medical ca ovulul fecundat poate sa devine o sarcina implantata in urma procesului de nidatie, cel mai repede dupa trecerea a minim 7-8 zile si cel mai tarziu dupa trecerea a 10-11 zile de la data ovulatiei. Sarcina formata incepe sa produca hormon de sarcina hCG imediat dupa ce s-a produs implantarea sa, dar are nevoie de minim 4-5 si maxim 7-8 zile sa reuseasca sa produca cantitatea necesara se hormon hCG, incat concentratia hormonului in urina sa atinga pragul/nivelul minim care poate fi detectat de substanta care exista si in cel mai ultra performant test de sarcina.
Testul de sarcina a iesit FALS NEGATIV (cel mai probabil) fiindca a fost efectuat mult prea repede inainte de a trece minim 13 zile
Rezultatul oricarui tester de sarcina, chiar si al celui mai super-mega-extra sensibil este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la ovulatie.
In a 14-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI din a 28-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este ABSOLUT/100% corect, valabil
Presupun ca ai inteles ca a fost ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA OVULATIE si fecundarea ovulului testul de sarcina se poate face pe baza analizei de sange, beta-hCG efectuat in laboratorul de analize medicale, testare care are o corectitudine de peste 85-90% si este valabil si corect in proportie de peste 98-99% in a 18-a zi de dupa ovulatie si fecundarea ovulului.
S-ar putea sa mai existe si o alta problema si anume :
-- daca ciclul este REGULAT fiindca doar in acest caz se poate stabili cu precizie de +/- 1 zi data la care porneste menstruatia,
-- atunci in cazul in care ciclul tau a inceput in data de 02.11 si conform calculului ar fi urmat ca ultima zi a ciclului sa fie in data de 29.11 in acest caz lungimea ciclului urma sa fie de 28 zile (02.11 - 29.11 = 28 zile)
-- daca lungimea ciclul menstrual este programat hormonal sa fie de 28 de zile, in acel caz OVULATIA care intotdeauna se produce cu 14 inainte de ziua menstruatiei, reiese ca ovulatia s-ar fi produs in data de 16 Noiembrie (30 - 14 zile = 16),
-- Fiindca OVULUL este VIABIL (poate fi fecundat) doar in cazuri rare maxim 24 de ore (de obicei ''traieste'' 8-12 ore dupa a fost eliberat din foliculul ovarian,
-- Reiese ca in data de 18 Noiembrie NU ai mai fost FERTILA de 2 zile si sarcina se putea forma numai daca ar fi ajuns sperma in vagin in zilele de 14, 15 si 16 Noiembrie.
Bineinteles ca testul de sarcina va trebui repetat din 3 in 3 zile pana in data de 8-9 Decembrie, bineinteles numai in cazul in care nu va apare un rezultat POZITIV intre timp. Mult noroc! Multa sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru informații.
Legat de lungimea ciclului menstrual, la mine a fost mereu 28-29 de zile.
Inteleg ce spui legat de perioada fertila dar pe data de 18 la eco, era prezent pe ovarul stang un folicul de 22.3mm.
De aici s-a si dedus ziua ovulației de catre doamna doctor.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca s-a vazut in mod sigur si clar foliculul ovarian bine dezvoltat, in acel caz daca in urmatoarele 8-12 ore a ajuns sperma in vagin, se poate aprecia ca cel mai probabil in acest moment esti insarcinata.
Pentru a obtine un rezultat cat mai corect, testul de sarcina se face asa cum am precizat in acel ''tabel'' si daca exista sarcina formata si implantata este posibil ca de prin cea de a 16-17 zi de dupa data ovulatiei (incepand cu 4-5 decembrie) sa obtii rezultatul dorit si anume cel POZITIV. Sanatate!

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Și mie la prima sarcină, primele 2 tete au ieșit negative, abia al treilea, la peste 3 săptâmîni de la concepție a ieșit pozitiv/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, mai repeta testul. Daca siptomele continua intreaba la ginecolog, deoarece ceva tot e, chiar daca nu e o sarcina.