| Maxx23 a întrebat:

De ce la vârsta mea de 25 ani să am tensiune de 3 zile? Simt presiune în ceafa, nu știu de ce. Am 140 cu nu știu cât pulsul, 70 cred. Ce cauza e asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce cauza e asta?"

de fapt e efect, cauza ne-o spui tu - poate tutun, alcool sau ce-o mai fi...

| StrongHeart a răspuns:

Dieta?

| ValentinGabi a răspuns:

Ce-l mai bine mergi la un doctor că poate fii si vreo boală

| AnastasiaSt a răspuns:

Mergi la cardiolog. Nu spun ca ai vreo boala, dar un consult nu strică, nu? E pentru linistea ta.
Încearcă sa mănânci mai puțin sărat și să nu bei cafea, alcool, să nu fumezi. Macar un timp, ca sa vezi cum te simti.
De asemenea, iti recomand sa faci analize sa vezi daca ai lipsa de vitamine (calciu, magneziu, potasiu, vitamina d) si analize pentru glanda tiroida. In functie de rezultate, daca ai lipsa de vitamine, iti poti lua de la farmacie, iar daca analizele la tiroida ies rele, mergi si la endocrinolog.
Si lipsa de vitamine dar și tiroida dereglata pot da starea pe care tu o ai.
Esti anxios/stresat? Te neliniștește ceva? Daca da, trebuie să reglezi si treaba asta si sa fii mai indiferent!
Multa sanatate!

| Maxx23 explică (pentru AnastasiaSt):

Alcool nu consum. Nu fumez niciodată. Mănânc orice sarat și toate prostiile. Merg mâine la doctor. Mulțumesc.

| AnastasiaSt a răspuns (pentru Maxx23):

Va fi bine! Cardiologul iti va face un ecograf la inima si va vedea daca e totul în regulă. Dar, să faci te rog acele analize. Nu s foarte scumpe. Trebuie să știi cum stai cu vitaminele și tiroida. E important sa stim daca starea ta provine de la lipsa de vitamine, tiroida sau doar e o stare de moment. Se mai intampla de la stres sa ne crească tensiunea. Tensiunea 14 nu e foarte mare, dar, pentru varsta de 25 de ani, e usor mărită. Pulsul 70 e bun. Esti sigur ca aparatul de tensiune e bun? Tensiunea ti o iei dupa 15 min de repaus în pat. Pui aparatul lângă tine, apoi, relaxat, iei tensiunea.

| AnastasiaSt a răspuns:

Am uitat sa intreb. Ai probleme cu greutatea? Daca da, incearca sa mănânci sănătos și să faci putin sport.

| Maxx23 explică (pentru AnastasiaSt):

Sunt înalt de 1.78, am 84 kg. Mănânc prostii. Fast-food mai exact. Încerc.

| AnastasiaSt a răspuns (pentru Maxx23):

Renunță la fast food, mănâncă mâncare gatita in casa, e mai sănătoasă! Incearca si sa faci putin sport, să mergi pe jos mai mult de exemplu. Sau chiar sa mergi de 2- 3 ori pe saptamana la sala de sport, daca ai timp.

| AnastasiaSt a răspuns (pentru Maxx23):

Si...repet, daca ai si probleme sufletești sa spun asa, si astea iti pot creste tensiunea. Trebuie să te detensionezi si sa fii optimist. Tratează problemele cu indiferență!