| dendendenis a întrebat:

De ce ma ingras si de la apa? Nu este o gluma, beau apa si pe cealalta zi ma uit pe cantar si vad ca sunt mai gras.Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da nu te ingras de la apa, ti se pare doar.
Nu ai cum sa te ingrasi de la apa, este imposibil.
Te pup!

| NeymarJr11 a răspuns:

Creca, incurci bautura cu mancarea, de la bautura nu te nigrasi, daca doamne fereste te ingrasi punete pe sport, si slabesti dar nu am auzit in viata mea sa te ingrasi :O:O:O, daca s-ar ingrasa lumea din apa, nu am mai fi skilozi big grin

| dendendenis explică (pentru NeymarJr11):

In ziua respectiva nu am mancat nimic toata ziua.Am baut doar apa.

| NeymarJr11 a răspuns (pentru dendendenis):

Nu stiu, frate dai funda :d, du-te la 1 doctor si spune-i cum sta situatia, nu stiu creca ai o problema nu stiu ce sa zic big grin

| sickoffallthings a răspuns:

Sigur ca daca bei un litru de apa o sa ai cu un kilogram in plus.

| Oviiyy a răspuns:

Mergi la un nutritionist sa iti faca un plan alimentar, incearca sa inlocuiesti grasimile polisaturate cu cele nesaturate, adica inlocuieste grasimile zilnice cu ulei de masline extravirgin. eu am luat de pe www.uleimasline.info si a dat rezultate. multa bafta

| Agentuu a răspuns:

Daca bei un pahar de apa si 2kg de carne la fiecare masa..la ce te asteptirolling on the floor?

| thebiggesttroll a răspuns:

Nu te ingrasi... mergi la toaleta si dupa aia cantareste-te. bafta

| Leutzzu a răspuns:

Uite ce cred eu poate ai vreo problema cu glanda du-te la un doctor multa bafta! funda?

| Anku112 a răspuns:

Retentia de apa.

Retentia de apa devine problematica atunci cand lichidul nu este drenat in mod corespunzator de sistemul limfatic, iar apa ramane la nivelul tesuturilor unde apare inflamatia (edemul). Zonele unde adesea se acumuleaza apa sunt: picioare, maini, cavitate abdominala (ascita) si plamani (edem pulmonar). Aceasta s`ar putea intampla si in cazul tau happy

Tratamentul presupune corectarea si controlul cauzelor care stau la baza retentiei de apa in organism. Medicul poate recomanda administrarea unei cantitati reduse de diuretice pentru a preveni sau pentru a ameliora edemele. In cazurile severe, in care vasele sanguine sunt blocate sau deteriorate poate fi necesara interventia chirurgicala.

1. Retentia de apa si cresterea in greutate
Pentru a evita retinerea de apa in organism in adoptarii unui program de slabit este important sa se reduca pierderea apei din organism. De aceea, corpul trebuie fortat sa arda depozitele de grasime, nu rezervele de proteine sau glucide. Acest lucru poate fi realizat prin consumarea unei cantitati mici de proteinei, prin reducerea treptata a consumului de alimente, practicarea unui program de exercitii fizice, evitarea dietelor extreme care includ infometarea, antrenamentul pentru cresterea masei musculare si pierderea treptata in greutate (maxim 1-2 kg pe saptamana).

2. Retentia de apa si menopauza
Tratamentul pentru eliminarea apei din organism, in timpul menopauzei, presupune: mentinerea greutatii corporale, adoptarea unei alimentatii sanatoase, evitarea infometarii si a dietelor drastice, limitarea consumului de cafeina, nicotina, alcool. Aceste masuri stimuleaza metabolismul, arderea grasimilor si scade riscul de aparitie pentru osteoporoza. In cazul in care numarul kilogramelor in plus este mai mare decat va asteptati, mergeti la o consultatie de specialitate.

3. Retinerea apei si hipertensiunea
Nu sunt recomandate diureticele daca s-a stabilit diagnosticul de hipertensiune arteriala deoarece pun in pericol starea de sanatate a pacientului. In schimb, se recomanda adoptarea unui stil de viata sanatos, care sa includa un consum echilibrat de alimente si lichide, mentinerea greutati corporale, limitarea consumului de sare, alcool si cafeina si activitate fizica regulata.

4. Retentia de apa si diureticele
Puteti elimina excesul de apa prin consumul urmatoarelor alimente cu efect diuretic: telina, ceapa, vinetele, sparanghelul, pepenele verde. Acelasi rol il au si: paducelul, matasea de porumb, patrunjelul si plantele aromatice, papadia, ghimbirul si ienuparul. De asemenea, reduceti consumul alimentelor care contin o cantitate ridicata de sodiu si cofeina. Exercitiile fizice ajuta la eliminarea excesului de lichid si sare din organism prin transpiratie, respiratie si cresterea fluxului de urina. Totodata, este indicat sa o cantitate ridicata de apa deoarece ajuta la diluarea urinei, fiind astfel mai usor de eliminat.

Prevenire :
Va prezentam cateva sfaturi pentru prevenirea si tratarea retentiei de apa in organism:
- Adoptati un regim alimentar sanatos si echilibrat si reduceti aportului de sare.
- Ridicati consumul de apa si hidratati-va in mod corespunzator;
- Practicati exercitii fizice in mod regulat, mergeti cat mai mult pe jos - pentru a ajuta la desfasurarea optima a circulatiei sanguine;
- Limitati consumul de bauturi care conduc la deshidratare, cum ar fi cafeaua, ceaiurile diuretice, alcoolul;
- Cresteri aportul de vitamina B, fiind benefica in eliminarea apei;
- Daca sunteti supraponderali sau suferiti de obezitate, incercati sa luati masurile necesare pentru a pierde in greutate, intr-un mod sanatos si natural.

| gwilliam a răspuns:

Sincer nu prea stiu ce sa zic dar eu pot sa beau cativa litri de apa pe zi si nu ma ingras deci nu inteleg cum tu reusesti sa te ingrasi... poate nu de la apa te ingrasi

| RoX96 a răspuns:

laughing). sa te pisi rolling on the floor))