| Unuseranonim a întrebat:

De ce mi se ciobesc dintii din fata de sus? In urma cu vreo 5 luni au inceput sa mi se ciobeasca treptat, usor-usor. Nu fumez, ma spal zilnic de 2 ori pe ei, mananc sanatos, de ceva timp nu consum dulciuri si nici carbogazoase. Am aproape 22 ani. Care e cauza? Odata am muscat dintr-o felie de paine prajita si mi s-a ciobit un dinte. Efectiv fac depresie crying. Nu vreau sa ma confrunt cu probleme dentare, dentistii "jupoaie" pielea de pe tine! Am aproape saptamanal cosmar ca mi se rup dintii/ imi cad din gura. Va rog ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probail ai lipsa de fluor in organism.
Foloseste pasta de dinti cu fluor adaugat.

| Drimmero a răspuns:

Du-te la dentist sa-i plombeze, va costa foarte putin daca nu au alte probleme precum cariile. E posibil sa fi mostenit un smalt mai subtire care se erodeaza usor, poate ai bruxism si ii trosnesti in timpul somnului sau poate nu ai suficient calciu in corp, cauzele pot fi multe, doar la dentist poti afla cu exactitate.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Du-te la dentist. URGENT. URGENT. URGENT.
Oricat te va costa acum, va fi de zece ori mai mult peste un an sau doi. TE ROG DUTE LA DENTIST.
Scrie-mi după. Și spune-mi cum a fost și cat te costă.

| IceRope a răspuns:

În general, pasta de dinți conține un compus pe bază de fluor. Acesta este responsabil pentru albirea dinților, dar și pentru slăbirea structurii lor. Dacă mai ai și o carență de calciu, ai pus-o. Poți folosi o pastă de dinți cumpărată de la un magazin naturist, care să nu conțină toate porcăriile chimice din lume.

| Unuseranonim explică (pentru IceRope):

Ce fel de pasta nu contine fluor?

| IceRope a răspuns (pentru Unuseranonim):

Cele pe bază de plante, argilă, etc. Mentolate sau nu.