| zitiala a întrebat:

De ce ne mananaca pielea cand ne inteapa un tantar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Pentru că în timpul înţepăturii injectează un anticoagulant pentru a putea suge sânge mai uşor. Substanţa cauzează o uşoară reacţie alergică. D-aia te mănâncă. Poţi afla şi că doar femelele ţânţar înţeapă.

| Zenithf a răspuns (pentru Gizăz):

Ca sa poata face oua, le trebuie proteine. Si masculii sug numai seva de plante, ca lor le place sa fie vegani. big grin

2 răspunsuri:
| Kenichi a răspuns:

Numai femelele înţeapă! Acestea se hrănesc cu sânge, străpungând pielea cu un organ asemănător unei trompe. În timp ce extrage sângele, femela de ţânţar „injectează" în piele o substanţă cu rol anticoagulant. Aceasta conţine anumite proteine care rămân în piele şi pot declanşa un răspuns imun în organismul tău. Aşa se face că locul înţepăturii se înrăşeşte, se umflă şi te mănâncă.