| andrei_buzat a întrebat:

De ce nu e bine sa-ti faci tatuaje vara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Deoarece nu trebuie sa "bata soarele pe el " se decoloreaza cica. tatuajul primele luni nu trebuie expus la prea multa lumina si prea multa apa, trebuie sa stea acoperit tot timpul si uns cu crema ( vaselina cica e consiliata 100%)
deci vara transipri mult si asa tatuajul sar distruge sau apa din piscina care contine clor lar decolora ( daca mergi in piscina ) si tot asa acum vezi tu
e consiliat ca sa il faci din sept... pin in martie

6 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Parerea mea este ca tatuajul (permanent) este o prostie, un atentat la corpul fizic, cu urmari nedetectate imediat (la fel si cu implanturile de silicon, percingurile introduse mai ales in ombilic sau sâni etc) Ce-i interesant, aceste "ornamente" erau apanajul oamenilor primitivi, prin care se delimitau ca trib, stare sociala, clasa". Acum in plin secol XXI au devenit o moda. Este oare omul intr-un proces de INVOLUTIE?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io sunt tatuat pe tot corpu si nu am nimic in nici vara nici iarna

| tatuajebrasov a răspuns:

Tatuajul se poate infecta si vara si iarna, si se poate face in tot timpu anului numai ca vara este un pic mai greu de avut grija de vindecarea lui in special din cauza soarelui, trebuie ferit de acesta o perioada de cel putin 2 saptamani si de evitat baile fie ca sunt in cada, la lac sau strand, sper ca am lamurit pe careva

| dianyzzia a răspuns:

Pt.ca inamicul nr.1 al tatuajului este soarele. Iti explica mai bine tatuatorul, pentru ca el stie compozitia culorilor. MIe mi-a zis sa ma feresc si de solar vreo luna de zile.

| victoria_minea a răspuns:

Nu ai voie sa expui tatuajul la lumina si caldura excesiva. Si vara, chiar si prin haine, poate ajunge caldura la zona tatuata si se infecteaza.

| cristian_vanea a răspuns:

Se poate infecta zona.