| andaaa_8993 a întrebat:

De ce nu iti simti propriul miros? Daca ai o respiratie urat mirositoare(nu din cauza igienei ci din cauza sanatatii), tu nu simti asta, insa cei din jur simt.De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Toate simturile sunt subjugate legii adaptarii care spune ca nivelul initial al sensibilitatii se modifica sub actiunea intensitatii si duratei si duratei de actiune a stimulului. Totul se realizeaza la nivelul scoartei cerebrale.

| AdelinaC a răspuns:

Pentru ca asa este simtul mirosului la om. Dupa o durata de 3-5 minute incepe adaptarea iar omul are senzatia ca mirosul dispare. Un exemplu ar putea fi si parfumul de pe haine:dupa ce te parfumezi il simti doar o perioada scurta de timp, insa cand vine cineva langa tine iti poate spune ca mirosi frumos, chiar daca tu nu mai simti asta.(lucru valabil si la mirosul urat)

| Branza_9569 a răspuns:

Pentru ca te-ai obisnuit
la fel si cu parfumul : folosesti timp de 2 luni acelasi parfum, si nu-i mai simti mirosul