| AkTeNBok a întrebat:

De ce nu pot scăpa de chestia asta cu rosul unghilor, nu știu ce sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| presus a răspuns:

La o prietena ii dadea ma-sa cu ardei iute pe degete, timp de 3-4 zile consecutive. Fata avea 9 ani atunci, dar dupa acele zile nu si-a mai bagat degetele in gura. Dar eu zic ca reusesti sa scapi de acest tic si fara prea mult chin, doar multa ambitie. Gandeste-te si tu daca ti-ar place sa-l vezi pe unul care se scobeste in nas.

Răspuns Apreciat de Editori
| dermdoc a răspuns:

Rosul unghiilor (onicofagie in termeni medicali) reprezinta un tic nervos cauzat de cele mai multe ori de anxietate. Posibilitatile de tratament difera in functie de varsta, sex (la fete se poate face manichiura permanenta - cu gel), ocupatie. Se pot de asemenea aplica solutii cu gust neplacut pe degete (ardei iute, lac de unghii cu gust amar - http://sunnypharma.ro/......lor.html). Singura sansa sa scapati de acest obicei este sa rezistati tentatiei de a le roade. Succes!

3 răspunsuri:
| TheFragranceMaster a răspuns:

Sa vezi unghii roase e o priveliste dezgustatoare.
Poate ideea asta te va face sa renunti!
Poti scapa usor, gaseste-ti altceva de facut care evident sa-ti tina degetele ocupate!
Bafta!

| Mitu_Daria_1998 a răspuns:

Rosul unghilor la tine este un fel de tic nervos. te-ai obisnuit sa le rozi. este mai greu sa te lasi. si eu am avut aceeasi problema. trebuie sa te ambitionezi si sa te gandesti ca daca le rozi o sa ai niste ungii urate cand vei fi mare. daca nu merge nu stiu ce sa iti spun.