| Laavgemini a întrebat:

Am o problema cu rosul unghilor. De foarte multe ori le rod si fara sa-mi dau seama, ori ca sunt concentrata pe ceva anume, sau nu stiu... Cine a mai avut problema asta si a reusit s-o rezolve? big grin... Spuneti-mi si mie cum! happy

Răspuns Câştigător
| Colors a răspuns:

Buna,da am si eu o prietena care are obiceiul acesta! Dar ea a scapat forte usor, exista un lac de unghii care se da pe unghii ce este special pentru asa ceva, pentru a nu le mai roade! Le gasesti la magazinele cu produse cosmetice sa stii ca e scump, cam putin mai mult decat o oja normala....cu 2 lei sau cam asa!

E un lac ce are un miros si gust neplacut doar atunci cand vrei sa le rozi si asa te dezveti!

Pupici :*

9 răspunsuri:
| ViVi99 a răspuns:

Sa stii ca exista lacuri speciale pentru unghii cu un gust amar care te impiedica sa le mai rozi. Se gasesc prin magazine si nu sunt scumpe.

| georgiana999 a răspuns:

Iati de la farmacie un lac de unghii sunt dinacelea speciale amare la gust ( ar fi indicat sa ii spui farmacistei care e problema). Daca te dai cu lacul asta de cate ori vei vrea sa le rozi chiar si inconstient gustul amar iti va readuce aminte ca nu e bine. laughing

| astamikcuochisorycapruy a răspuns:

Eu,la fel faceam, de fiecare data cand nu aveam ce face sau eram stresata imi rodeam unghiile, numai ca am reusit sa imi inving acest tic in momentul in care am vazut ce a patit o prietena, pielea i-a crescut peste unghi si mai ales ca sunt fata se vede oribil, de aceea am reusit sa inving acest tic.Bafta, sper sa poti reusi si tu!

| Ramona1918 a răspuns:

Buna. Si eu am aceasta problema. Am observat ca o fac doar cand am emotii, si de felul meu sunt foarte emotiva. Si mie mi-e foarte greu sa scap de starea asta. Incearca sa iti faci unghiile cu lac. Poate cand nu le vezi atat de simple, nu vei mai avea acest obicei.

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Eu am avut-o.am scapat, ingrijeste-le, da-le cu oja si cand le vezi asa. facute/ingrijite nu iti mai vine sa le rozi:*bafta!

| ℓσνє a răspuns:

Eu nu am aceasta problema, insa prietena mea cea mai buna il are. Mama ei m-a rugat sa-i dau peste mana mereu cand o vad asa si a mers ( stiu ca e ciudat, dar e o solutie laughing ). Sau poti sa-ti iei un joc ca sa ai alta ocupatie cu mainile, poti triimite mesaje mai des etc.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?!happy:*

| luniii a răspuns:

Buna.Eu aveam problema asta cand aveam unghiile mari.Pur si simplu nu mi-am imi lasat unghiile mari si mi-am ocupat timpul, sau puneti unghii false ca sigur nu te mai lasa pe tine inima sa le rozi! Baftalaughing

| Laavgemini explică (pentru luniii):

Buna! am avut si unghii false, dar tot incercam sa le bag in gura si reuseam sa le rod si pe alea laughing... oricum merci :*

| Aly_Alynutza_1994 a răspuns:

Buna! si eu imi rodeam unghiile:d acum nu mai asa des...eu cred ca e o problema de autocontrol..la mine e pe baza de stres...dar am incercat safac altceva cand sunt stresata si merge..incearca si tu de ex. sa manci mai mereu guma asta pana te dezveti