| dix a întrebat:

De ce nu va vaccinati impotriva AH1N1? Am vazut un topic mai devreme si nu inteleg de unde aveti atatea cunostinte legate despre vaccin (genetica, imunologie etc), sa puteti afirma ca nu sau ca da? Nu spuneti ca internetul, va rog! Dovezi stiintifice ma refer, medicale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emena a răspuns:

Pai vaccineaza`te tu.si dupa ne spui daca s`a intamplat ceva.si poate ne vaccinam si noi

9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Apa chioara in venele noastre cu multa credinta de insanatosire. Au realizat vaccinul si trebuie neparat sa-l injecteze cobailor, nu-i asa?
Nu pot sa-ti dau dovezi stiintifice, pentru ca nu le detin, dar un om/tanar/, din Constanta diagnosticat cu AH1N1, dupa injectarea vaccinului de ce a murit...gluma...subit,instantaneu si de-odata? Exista o explicatie, nu?!

| zorialbi a răspuns:

Pai...eu de exemplu am studiat imunologie in facultate, unde am invatat despre vaccinuri si am mai studiat si chimie farmaceutica unde am invata formula tiomersalului, folosit drept conservant si in acest vaccin. Am fost si la conferinta unde s-a discutat aceasta problema si am citit multe si pe net, este adevarat. Iar decizia este sa nu ma vaccinez. Sanatate happy

| costymaximus a răspuns:

Dar de cind detine medicul adevarul suprem? Nu crezi ca te increzi prea mult in doctori? Unde te poti imforma cel mai bine filtrind toate informatiile, decit pe internet.Aici gasesti tot ce trebuie sa stii(chiar si pareri contra pe care doctorii nu t-i le spun)

| string a răspuns:

Dovezile stiintifice sunt cam asa:
- tu in laborator cu echipa ta si se petrece totul sub ochii tai.
- studiile publicate in jurnale de specialitate si nu numai; exista si experienta medicilor "de teren" cum sunt cei de la Medici fara Frontiere sau cei care au lucrat in zone de razboi, in epidemii etc. Ideea este ca multe studii, observatii nu ajung sa fie publicate in jurnale, nu sunt acceptate pentru ca supara teoriile oficiale.
Dar asta nu le face mai putin valabile, mai ales atunci cand vorbim de tratamente aplicate cu rezultate foarte bune pe oameni, in plina epidemie.
- surse foarte interesante de informatii sunt lucrarile oaenilor de stiinta rusi. Doar ca este o problema de acces, in primul rand din cauza limbii ruse. Dar informatiile sunt senza, documentate, cercetari de durata lunga etc. dar nu convin occidentalilor pentru ca nu prea sunt in linie cu „teoriile oficiale".
Faptul ca teoriile si ideile ce nu convin unor interese nu sunt acceptate la publicare desi indeplinesc toate conditiile de peer-review etc nu se intampla numai in cercetarea medicala ci si in biologie, fizica, matematica big grin etc Literatura medicala este atat de plina de falsuri ca nu mai stii la ce sa te uiti. Ghostwriting-ul ( adica „studii" scrise de departamentul de marketing al producatorului si apoi semnate de nume cunoscute in domeniu contra unor mari sume de bani ) este boala veche si extrem de raspandita, scandalurile se tin lant de vreo 20 de ani. Si pentru boala asta inca nu s-au gandit sa faca un vaccin big grin
De ce nu ma vaccinez?
Pentru ca NU exista dovezi stiintifice legate de eficacitatea vaccinurilor antigripale in general (nici pentru alte vaccinuri), nu exista studii coerente si bine facute legate de siguranta vaccinurilor. TOTI producatorii evita studiile in care vaccinul sa fie comparat cu placebo salin.
DAR exista studii care arata ca vaccinurile provoaca imunosupresie si N alte belele.
Nu ma vaccinez pentru ca nu sufar de egocentrism sa cred ca genomul uman este atat de deosebit de genomul altor organisme; exista DOVEZI stiintifice care arata ca peptide specifice de la virusi ( si nu numai) sunt comune cu cele umane si sunt ale naibii de multe. Si este normal ca dupa vaccinare sa apara boli autoimune atata vreme cat corpul nu mai face diferenta intre ceea ce este self si non-self.
Nu ma vaccinez pentru ca am un respect deosebit pentru corpul meu si nu vad de ce mi-as injecta mercur sau aldehida formica. O sa bage in mine formaldehida cand m-or imbalsama, asa ca nu vad rostul sa incep de pe acum.
Nu ma vaccinez pentru ca nu sufar frica, STIU ca organismul, asa cum este el, este rezultatul multor milioane de ani de evolutie si simbioza cu milioane de micro-organisme, asa ca avem toate mecanismele necesare sa traim bine mersi.
Nu ma vaccinez pentru ca nu-s atat de dobitoaca sa cred ca in mai virusii de gripa isi fac bagjele si se cara pe partea cealalta a pamantului si se intorc la sfarsitul lui septembrie numai ca sa-mi faca mie viata amara.
Si nu ma vaccinez pentru ca imi place sa fac baie in ocean / mare. Daca imi dau peste cap sistemul imunitar cum o sa mai fac baie in ocean vand in vedere ca intr-un litru de apa sunt sute de milioane de tipuri de virusi?

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi nu cunosc foarte bine in termeni medicali, dar chiar azi am vorbit cu nasa mea care este in domeniu si a spus ca este bine sa-l face pentru ca ne creste imunitatea si nu avem asa de multe sanse de a ne inbolnavi.

| cristinela a răspuns:

Eu personal nu m/am vaccinat din comoditate si pentru ca nu prea ies din casa nu cred ca am sanse sa iau virusul. Dar nu pun la indoiala eficacitatea vaccinului, deci mergeti la vaccin!

| Bubble a răspuns:

Da-mi tu dovezi pentru care sa accepthappy

| deejayra a răspuns:

Eu nu inteleg ce mare zarva cu gripa asta...sa inteleg si eu, nu s-a mai murit de gripa? Ba da, se moare anual tot la fel de multi, singura diferenta este ca cazurile de deces din cauza gripei porcine se fac publice prin intermediul mass-mediei, iar cauzele de decese din cauza gripei normale nu.Si daca stau sa ma gandesc mai bine, rata mortalitatii la gripa sezoniera este mai mare decat la gripa porcina.
Toata chestia e o pacaleala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numarul celor care au murit de aceasta boala e umflat de mass-media.
Cei ce au murit au fost, sotto, suferinzi de alte boli.
Se moare dintr-un anume motiv si se pune peceta gripei noi.
La mine in oras nu s-a semnalat nici macar un caz de gripa.(de unde le scot astia frate?)
Nu-mi plac acele.