| Dizzydizz a întrebat:

Sunt mai multe sanse sa mori de gripa ah1n1 decat de vaccin?
ce trebuie sa fac pentru a ma asigura ca vaccinul este bun?
sa fac un control pentru a vedea la ce sunt alergica? Voi ce faceti, va vaccinati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sansele de a muri de vaccin sunt de cam 1 la 100 de milioane (a murit un singur om legat de acest vaccin la cam 100 de milioane de doze). Sansele de a muri de gripa, daca o faci, sunt cam de 1 la 100 (asa arata cifrele din Romania). Insa nu e sigur ca faci gripa daca nu te vaccinezi. Riscul de a face gripa este de cam 3 la suta. Asadar, din 10 000 de oameni, 300 vor face gripa si 3 vor muri. Ca sa discutam la acelasi ordin de marime, din 100 de milioane de oameni nevaccinati, 30 000 vor face boala si 300 vor muri. Asadar, pana acum la 100 de milioane de vaccinati a murit unul singur (in alta tara), iar la 100 de milioane de nevaccinati mor cam 300 de oameni. Asadar sansa sa mori de gripa e cam de 300 de ori mai mare.
Ca sa te asiguri ca vaccinul este bun, e suficient sa-l faci la medicul de familie sau la un spital de boli infectioase. Nu se fac teste de obicei fiindca la vaccinul Catgrip (romanesc) nu s-au inregistrat reactii alergice importante (doar locale). Totusi, daca ai fost vreodata alergica la oua sau la neomicina (sau la antibiotice altele decat penicilina), vei merge la medicul alergolog care iti va recomanda conduita necesara in aceste cazuri. Eu sunt alergica la multe chestii (ciocolata, rosii, capsuni, zmeura, aloe vera, penicilina, tetraciclina, xilina), dar n-am avut absolut nici o problema cu acest vaccin pe care l-am facut pe 21 decembrie. De asemenea, daca ai mai facut alt vaccin antigripal al Institutului Cantacuzino (in alt an), atunci e cert ca nu vei face alergie, fiindca are aceeasi compozitie, diferind doar tulpina de virus careia i se adreseaza.

3 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Profilaxia bolii e mai eficace decit orice vaccin.Asa ca mai bine ne protejam prin metode clasice(intarim sistemul imunitar cu fructe si legume, ne spalam pe maini, evitam aglomeratia, etc.)

| MikyMi a răspuns:

Eu n-am incredere in vaccinul ala.mai bine ne protejam: evitand aglomeratiile si multimile, sa ne spalam mereu pe maini cu apa si sapun, sa consumam fructe si legume zilnic, sa facem miscare, si tot asa...

| TeoIonela a răspuns:

Daca stam bine sa ne gandim, inevitabil ne bagam in multimile de oameni...aici aproape tot orasul si-a facut vaccinul si n-au nici pe naiba, maine cred ca ma duc sa-mi fac si eu.Prima data credeam ca vaccinul contine nu stiu ce substanta, dar acum este necesar sa mi-l fac pentru. ca varful pandemiei este in ianuarie(din cate am inteles)si totusi mi se pare singura modalitate de a te proteja...kiss