| Heartless562 a întrebat:

De ce se spala doctorii pe maini (inainte de o operatie) daca folosesc manusi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ramonne a răspuns:

A fost un caz in anglia caci un doctor nu s-a spalat conform legi pe maini si manusa lui era sparta ..si asa s-a infectat un pacient si a murit, de atunci asa trebuie.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu de ce te speli înainte să mănânci dacă folosești lingura, furculița, cuțitul?
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Mănușile chirurgicale se pot rupe sau pot fi tăiate accidental.

| yellowalien a răspuns:

Oare? rolling eyes Tu ti-ai pune manusile peste jeg?

| ombladon a răspuns:

Ca sa scape de microbi straight face

| KingJulien a răspuns:

Ce intrebare,, naiva,, (nu mi-o lua in nume de rau) exista milioane de microbi si e sufiecienta o bacterie de pe mana doctorului si totul va esua! nu e suficient manusile doctorul trebuie sa fie sterilizat!

| Heartless562 explică (pentru KingJulien):

Stiu ca sunt microbi, "dar daca iti acoperi complet mainile cu manusi sterilizate, ce rost mai are sa te speli?" asta era ce nu intelegeam; acum inteleg, in caz ca se rupe/taie o manusa, "better safe than sorry" :p

| KingJulien a răspuns (pentru Heartless562):

,,better safe than sorry,, asa este bine ca ai inteles nu e cazul sa te superi pe mine, bine? happy

| cei7pitici a răspuns:

Dar tu de ce te speli pe maini inainte sa mananci cu furculita?

| Heartless562 explică (pentru cei7pitici):

Foarte bine zis, m-ai inchis laughing

| cei7pitici a răspuns (pentru Heartless562):

laughing o seara frumoasa.

| Laura1102 a răspuns:

Ca sa intrebe prostii ca tine. happy Fundita pls big grin

| Adry05 a răspuns (pentru Laura1102):

Esti penibila straight face. Dai un raspuns de nota sub 0, si mai ai si pretentii la funda...