| andreieftenie42 a întrebat:

De ce se zice ca munca nu a omorat pe nimeni? in Japonia ziceau ca sunt oameni care au murit de la prea multe ore,dar nu stiu cat de sigura e informatia, dar sunt oameni care daca lucreaza zilnic 10 ani 12 ore fara o pauza macar nu le da burnout? ce genetica au de au asa mare forta in ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Dap, karoshi, moarte de la prea multa munca. Sunt multe cazuri in care ei dorm la birou, ca sa nu mai piarda timpul sa mearga acasa.

40 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice lucru care depaseste cantitatile normale omoara. Daca bei 100 ml. de palinca pe zi sau la doua zile, ajuta organismul. Consumul in cantitati mari distruge.

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Evident.

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Cazuri de burnout sunt si in Romania. Nu au alta genetica ci doar o vointa mai mare si sunt invatati cu munca de mici. Europenii in general si, mai ales, romanii in special sunt popoare cu tendinta spre puturosenie. Daca i-am spus unuia (tanar), ca la 11 ani am ridicat un car de fan in podul grajdului, a zis ca: "si mai traiesti"?

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Inteleg, dar nu numai noi romanii sunt si europenii in general cum ai zis, dar na whatever, poti sa duci o viata frumoasa si gen sa lucrezi doar in cadrul armatei ca dvstra, mai ales in zilele noastre si esti destul de fericit cu salariul de acolo nu iti trebuie 3 joburi si sa castigi milioane de euro.

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Viata mea toata, spre surprinderea unora, nu s-a desfasurat numai in armata. Am zece ani, 11 luni si 10 zile lucrati in viata civila. Am fost in fabrica simplu muncitor, am fost vanzator la electrocasnice, gestionar, agent de paza (astazi se zice siguranta ) si sef coloana auto. Cat despre lucrul in armata nu poti castiga milioane de euro. Un SGP (cele mai mici grade inb armata) are 1500-1700 lei iar la gradul meu ( maior) poate ajunge la maxim 4-5 mii de lei. Trecand in rezerva ai 65% din solda (fara sporuri) si poti ajunge pana la maxim 85% din solda. Toata lumea are impresia ca noi militarii avem bani multi. Gresit! Eu am in jur de 2.500 lei pensie si cand am spus asta unei femei de serviciu de la Electrica, a ras. Are peste 3.000 lei pensie dar n-a vrut sa spuna cat. Si care-i importanta sociala a unui militar, si care ii a unei femei de serviciu. Se mai vehiculeaza ideea tampita scoasa de dobitocul de Basescu (agramat idiot) ca noi n-am contribuit la pensie. Fiecarui militar i se retine CASS-ul, CAS-ul si impozitul si, in plus, noi am contribuit la pensia suplimentara. Dovada: https://lege5.ro/......plimentara
Cat despre viata "frumoasa" din armata dovezile se vad astazi: ma dor labele de la picioare, genunchii, spatele si umarul drept. Amintiri de cand am dormit pe pamant, am umblat prin ploaie, prin zapada si ger, nopti nedormite si chemat la unitate din timpul meu liber si la doua dimineata. Alea de la ora cinci dimineata erau normale. Dac vrei poti sa vezi intamplari reale din viata de militar pe Youtube. Le vei gasi si pe ale mele.

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Apropo! Noi n-am avut alte job-uri pentru ca n-am avut voie si nici timp. Crezi ca noi n-am fi vrut sa castigam in plus? Si pentru asta primim pensii un pic mai mari decat unii.

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Nu cunosc femeie de serviciu cu peste 3000lei pensie dar nu contrazic cum aveti pensie de doar 2500lei ca ofiter in armata? ok dvstra dar ofiterii de penitenciare sunt plini de bani.

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Da! La politie si pompieri au mai mult decat noi si cei din justitie (penitanciarele apartin de justitie) si mai mari. Sa nu mai vorbim de SPP, servicii speciale aviati si aviatie civila, culminand cu justita unde magistratii au pensii care ajung si la 70 mii de lei.

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Dvstra poate da, dar ofiterii de politie, jandarmi nu le mai trebuie alt job imn plus ca au destui bani

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Dar strainii tot asa serviciile astea politie armata sunt tot de stat? dar ce acolo nu e bine? nu e lipsa de personal banuiesc.

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Un prieten al meu, agent de politie (echivalentul subofiterilor din armata) are 4400 lei pensie si cu vechime asemantoare mie (27 de ani). Daca nu ma crezi pe a mea o pot confirma cu cuponul. Pot sterge numele, CNP-ul si ramane numai gradul si codul de Bihor. La noi numarul dosarului incepe cu 05 Bihorul fiind, in ordinea alfabetica, a 5-a mare unitate teritoriala.

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Ok puteti arata dovad?

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Toate serviciile sunt ale statului, in orice tara democrata. Sunt tarile bananiere unde fiecare bogatas isi poate face serviciu propriu. Studiaza viata din Somalia! Acolo daca esti bogat si n-ai paza, politie, spital, etc proprii, risti sa mori. Acolo statul este in disolutie.

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Nu aici! Daca ai un cont de Facebook mi-l trimiti in privat! Eu iti trimt o cerere de prietenie si apoi o copie a cuponului pe luna noiembrie, desigur modificata in partile ce privesc datele personale.

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Dar ce logica are un subofiter din armata si unul dim politie are salariul apraope la fel de ce diferea pensiile asa mult? si 2. dar ce strainii asa smecheri sunt ei nu au oi negre? ma refer la noi la europeni, eu nu cred ca acolo nu e coruptie, stai mai bine decat noi la bani atat.

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Vedem oricum tind sa cred ca asa e, dar ma mir sa aiba un ofiter din armata doar 2500 in timp ce politstii ofiteri au lejer peste 5000, ca salariile banuiesc ca nu e mare diferenta.

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Ofiterii din armata au si ei 4-5 mii dar un pensionar, ti-am spus, are 65 la 85% din solda. Solda cuprinde solda de grad, solda de functie, norma de hrana, norma de echipare si sporuri. Sporurile si normele nu se iau in considerare la calcularea pensiei. De aia sunt asa de mici la M.Ap.N., mai mari la M.A.I. (n-au norma de hrana dar au solda mai mare si la ei se numeste salariu, mai putin la pompieri si jandarmi care au tot solda cu elemente ca la M.Ap.N.), si foarte, foarte mari, exagerat de mari, la justitie.

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Subofiterii din armata au soldele mai mici decat salariile agentilor de politie si la fel pe fiecare treapta (ofiterii cu inspectorii si comisarii, generalii cu chestorii).

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Aucm inteleg, dar dvstra probabil ati avut de a face si cu militari straini ei cum erau fata de voi? erau asa bine antrenati?

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Nu! N-am avut de a face cu straini. Eram la o unitate mica ce a fost desfintata in 2002. Pe vremea aceea nu intrasem in NATO si nu aveam asa multe relatii cu strainii.

| andreieftenie42 explică (pentru Salontanul):

Dar ce strainii militari sunt asa buni? cred ca ai si ei militarii lor mai slabi, politistii nu sunt grasi si la ei macar cativa?

| Salontanul a răspuns (pentru andreieftenie42):

Oamenii sunt oameni peste tot. Si mai buni, si mai rai, si mai slabi, si mai grasi. https://www.digi24.ro/......asi-300865

| sierra1 a răspuns:

De fapt se zice ca LENEA nu a omorat pe nimeni!

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Pai asta e pentru smecheri ca lenea nu a omorat pe nimeni sau nu a luat viata la nimeni in sens sa nu mai ai viata chiar daca nu mori.

Iar intrebarea de ce se zice ca munca nu omoara pe nimeni, e simplu raspunsul, ca sa lucre fraierii si smecherii sa stea.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

~ Mosotti: de ce se zice ca munca nu omoara pe nimeni~

tocmai aia e: NU "se zice" așa ceva!

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Se zice, cum nu? Si nazistii ziceau "munca te elibereaza".

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

Așa zici tu eventual, că alte argumente: kanci!

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Pai uite-te in orice documentar cand scrie sus la lagar "Arbeit macht frei" adica ca munca te elibereaza, nu ca zic eu, documenteaza-te sa vezi.
Ca si eu tot de acolo stiu, ca nu stiam.
Si aia cu munca nu omoara pe nimeni este o vorba din popor la noi, majoritatea o stiu, inseamna ca nu esti roman daca nu stii.

Initiatorul a zis tocmai de aia, ca stie si el vorba asta.
Intreba si tu pe unu si altul sa vezi ca stiu de vorba asta.

Uite aici la nemti:

https://www.youtube.com/watch?v=8faLqc8dcoU
la 0,13 timpul, iti scrie si in engleza ce e cu asta.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

Du-te dom'le și te odihnește: intrebătorul intreabă anapoda despre "munca nu a omorat pe nimeni" și tu mă iei cu "Arbeit macht frei".

ce-are... cu prefectura?

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Pai nu are pentru tine legatura, are, eu am vrut sa ii explic de ce se spun asa vorbe si de unde vin, si i-am dat si exemplu asta care de fapt spune acelasi lucru cumva, adica ideea este ca bogatii vor sa induca la oameni ca munca e buna rau, desi ei nu o iau pe munca.

Ca el a intrebat "de ce se zice...".
Nu intreabat deloc anapoca, a intrebat f okey, eu m-am intrebat asta de mult dar era f clar de ce.
Ptr omul a observat bine ca e o contradictie intre asta, si multe victime care sunt din cauza lucrului excesiv, prin Japonia se fac si infarcturi mai multe la varste mai tinere.

Pe langa ca iti omoara viata daca e prea multa munca, ca nu mai ai timp de nimic, deci te omoara oricum daca e in exces.
Insa greseala lui este ca nu a specificat "munca la program okey, sau munca exagerata", adica la care se refera.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, o dai și tu in gard că n-ai ce face/zice altceva

Fă un experiment (bleah, deja simt că-mi pierd vremea degeaba) Dă o căutare pe gugăl cu "munca n-a omorât pe nimeni" și observă că in afară de postările aiuristice de AICI, zero rezultate.

Apoi caută așa cum se zice: lenea n-a omorît...

https://www.manager.ro/......90367.html

aberant sau nu, aia e

desigur că tu și in fața evidenței o să bați câmpii in continuare cu lagăre naziste și japonezi.

Nu-i bai, noi să fim sănătoși!

pese - e inutil și neconstuctiv să mai fabulăm pe tema asta

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Pai am intrebat si familia, prietenii, rudele, si zic ca vorba asta e de mult, intreaba si tu, lasa netu.
Nu vorbeam aiurea, eu de unde stiam vorba asta? Ca n-am inventat-o eu.

Ca lenea nu a omorat pe nimeni, si asta e vorba stiuta.

| Mosotti a răspuns:

Pai ce vrei sa-ti zica smecherii? Ca munca omoara pe cineva sau ca le f viata uneori?
Lasa sa muncim noi ca sa nu lucre ei.
Ca daca era usoara munca o luau boierii, asta e propaganda.

Japonezii is prosti, de aia lucra pana crapa, nu conteaza cum esti crescut de mic, conteaza ca ai minte sa te prinzi daca e bine s-au nu cum ai fost de mic crescut.

Inainte de comunisti la noi se lucra 12 ore din greu la patron! Adevarat ca n-a murit nimeni dar nici viata nu aveai, obosit, timp liber putin, traiai sa ii imbogatesti pe patroni si traiai prost.
Nu le dadea burnout nici la ai nostri totusi.

| Wr3nch a răspuns:

Nu e genetica ci vointa. Ei is educati de mici sa fie asa.

| andreieftenie42 explică (pentru Wr3nch):

Pai si ce viata e aia doar sa muncesti? nici macar copil sa nu faci sau sa fumezi o tigara sau sa stai la o masa mai mult sau sa te duci la o nunta laughing?

| andreieftenie42 explică (pentru Wr3nch):

Dar tu ce zici chiar daca e out topic, dupa 20ani nu e aiurea sa stai la bauta si la fotbal si alte tampenii, in loc nu stiu sa ti faci planuri de viitor sau nu stiu gen sa te dezvolti tu ca om? si eu ma mai duc la sala dar acolo te ajuta la munca fizica daca te poti si te ajuta si ca arati mai bine ca e ceva normal sa vrei gagici dupa 20, la fotbal doar picioarele le antrnezi acolo in afara de starea de spirit nu iti da nimic bun, bine nici sa stai la sala 24/24.

| Wr3nch a răspuns (pentru andreieftenie42):

Eh, eu cred ca fiecare om face ce vrea. Daca tu simti ca ai ce schimb si vrei sa o faci, bravo. Da nu ii poti cere la Mirel, baiat de fabrica de 25 de ani, si care tot ce vrea de la viata e bere si antena 3 sa aiba aceleasi ambitii.

| andreieftenie42 explică (pentru Wr3nch):

Da exact fiecare face ce vrea eu de exemplu vreau asa job 8 h exact 8 h nici mai mult nici mai putin, dezvoltare personala dar nu pe toate planurile, sport, seriale, plimbari, gagici, eu zic ca e un stil de viata mai mult decat bun.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Si daca de mic sunt educat sa ma arunc in cap, eu ma arunc? Cand cresti nu te prinzi ca nu mai ai viata facand asa?!
Sa ai vointa sa nu mai ai viata, nu e demn de un om destept.
Mai bine zi ca au prostie multa. sa munceasca pana crapa pentru smecheri.

| natur a răspuns:

Daca munca pe care o faci este ceva ce te pasioneaza atunci poti lucra si 12 ore/zi fara nicio problema!