| Mara6392 a întrebat:

De ce unele persoane se îngrasă foarte ușor, iar altele, deși mănâncă foarte mult, nu se ingrașă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Totul depinde de metabolism cei care maninca si nu se îngrasa au arderile complete adica sunt sanatosi spre deosebire de cei care maninca si se depune grasime ei nu au arderile complete din cauza mostenirii genetice sau unor boli autoimune cum este diabetul.

| RAY a răspuns:

Ce anume manca foarte mult? Poți mânca kg de morcovi că nu te îngrași sau sute de grame de grăsimi și te îngrași, ideea e ce alimente consume nu cat manca

| RAY a răspuns:

Apropo nu tine de metabolism,glanda tiroida, astea sunt vrajeli de către cei grași, dacă ești în deficit slăbești, daca ești pe plus te îngrași, nici îngrășarea nu e rapida și în timp

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Metabolism. Adică cât arzi.

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca muncesc fizic sau fac miscare. Un atlet poate consuma 3000-5000 kcal/zi fara sa se ingrase.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca metabolism si diferite afectiuni (renale, hepatice, hormonale ori diabet).

| dullcat a răspuns:

Tine de genetica si abia apoi urmeaza metabolismul.De exemplu eu seman cu tata, foarte greu reusesc sa pun kilograme in plus.

| Frank51 a răspuns:

Cele care se îngrașă foarte ușor mănâncă mult si nu fac sport(binge eaters), iar cei care nu se îngrașă mănâncă foarte puțin și fac prea multă mișcare.

Am făcut parte din ambele categorii, am fost sportiv și aveam 60kg până la 22 de ani, iar acum când sunt sedentar în mare parte, am 80kg.

| Hyperion7 a răspuns:

Https://tonusapp.com/eu-ce-tip-de-corp-am/

Cred că-ti vor fi utile informațiile de aici.
Funda?

| VoidEternal a răspuns:

Metabolism, varsta, nivel de activitate, factori genetici, etc.

| StoicAnalysis a răspuns:

Au sistemul digestiv mai diferit. Cele care se ingrasa au sistemul digestiv mai lent si cele care nu se ingrasa au sistemul digestiv rapid.

| Marius22222222222 a răspuns:

Sunt 5 degete la o mana si nu sunt toate la fel.asa si cu treaba asta

| FindMyName a răspuns:

Nu știu sincer, depinde de fiecare om.
Eu am glanda tiroida, la fel și mama..mama ține diete și nu slăbește. Iar eu mănânc mult și nu ma îngraș

| VoidEternal a răspuns (pentru FindMyName):

Toata lumea are glanda tiroida. Probabil te referi la hiper si hipotiroidie.

| FindMyName a răspuns (pentru VoidEternal):

Dada, asta ma refer

| Geass1 a răspuns:

Poate fi și legat de hormonii tiroidieni, dar și de sistemul digestiv. Poate și de genele din familie și desigur și în funcție decât sport fac.