| anonim_4396 a întrebat:

Stiti toti cunoastem persoane FOARTE slabe, dar care mananca mult, mai mult ca noi si nu se ingrasa deloc sau mananca normal. Acele persoane sunt bolnave, e un fel de deficienta? Sau doar au arderi foarte bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Au arderile foarte bune. Aceștia se mai numesc ectomorfi.

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt bolnave, așa e organismul lor.

| aXy99 a răspuns:

Esti una dintre ele? laughing
Da, au metabolsmul rapid, ard mai multe kcal decat alte persoane si, de asemenea, nu mananca atat de mult precum crezi tu happy

| alina2k18 a răspuns:

Au arderi bune si din ce am observat eu sunt si persoane active si nu mananca chiar toata ziua non stop plus consuma anumite categorii de alimente de ex stiu barbat de baloteaza mult si cartofi prajiti si fainoase si multe fructe si carne dar nu consuma nimic dulce [ biscuiti, ciocolate, prajituri, fursecuri, napolitane, budinci etc] pentru ca nu ii plac.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Dar daca nu mananci mai deloc mancare, ci numa ce ai precizat u in ultimul rand laughing
Am constatat ca dulciurile is o problema grava la dieta, mai grava ca carnea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai recent cam orice ai minca are zahar... asa ca pur si simplu daca nu maninci dulciuri asta nu inseamna ca nu bagi zahar in tine.

| Bizon95 a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search

da, e chestie de arderi/metabolism

se pare ca, chiar trebuie sa mamance foarte mult ca sa ajunga la necesarul de calorii

chiar stiu ca Keira Knightley e asa, la un moment dat s-a luat in piept cu o revista care a dat-o exemplu la nustiuce chestie de nutritie, cand de fapt ea asa e in mod normal, nu se infometeaza

| BuLaNNNeL a răspuns:

Tu esti frumoasa si slaba, gen o_O.

| brokxy a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Eu mananc mult si nu ma ingras Q_Q

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru brokxy):

Nu exista.
La 16 avem 40kg sau chiar 39. Sa.ti faci o idee, 16 ani inseamna clasa a 10a. Supărat, m.am apucat de fiare. Am băgat la troaca despre alimentație, antrenamente si recuperare și pe la 20 aveam 80-82 kg laughing. Raspunsul pe scurt (daca vrei sa pui pe tine, nu îngrășat, pus pe tine- asta înseamnă să arăți bine) este Surplusul Caloric. De aici, citesti tu (tema pentru acasa happy ). Carbohidrati complecși (fructe legume prea cartof mazare musli ovaz, găsesti liste complexe pe google, alegi ce.ti place si iti permiti), grasimi sănătoase.