| FriendsShow a întrebat:

De ce uneori mainile imi sunt aspre...si asa nu stiu mi se inrosesc si ma ustura dar nu toata mana doamne fereste doar aici de la degete in jos, stiti de ce?big grin mama spune de la frig sau vant...:d (funda+vot)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sagetator a răspuns:

Este foarte probabil ca asta sa fie cauza. poate ca te speli cu apa rece pe maini si iesi afara, unde este frig. dar se poate de asemenea, sa fie nevoie de un mic tratament pe baza de crema cu glicerina, de hidratare.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mama ta zice bine. Ia o alifie de galbenele si maseaza-ti mainile pana intra in piele. Se poate sa fie si de la apa rece, sa te speli cu apa calduta si dupa ce te stergi sa dai cu alifie.

| JesterRO a răspuns:

Esti deshidratat + frig si vant.
Bea mai multa apa, sa ajungi pe la 2l/zi, nu te mai sspala pe maini cu apa rece (ci potrivita), si incearca sa bagi mainile in buzunare cand e vant sau frig.
Si mai fa exercitii, sport, ceva, ca ai o circulatie deficitara.

| anoniiim a răspuns:

Probabil asa este! si o prietena de-a mea are mainile la fel aspre.straight face da.ti si cu crema care sa contina glicerina.eu din asta folosesc.si este buna!