| svartirhimnar a întrebat:

Ok, am o problemă nasoală rău de tot. Cam de 2 săptămâni, mă ustură mâinile îngrozitor. Se înroşesc, şi se formează un fel de iritaţie. Plus că sunt foarte aspre. Şi dacă le dau cu cremă, mă ustură şi mai tare. Deabia pot să scot mâinile din buzunar pe afară, că imediat se înroşesc şi îngheaţă.
Bănuiesc că-i de la frig...
Dar e enervantă rău senzaţia. Deci, ce-i de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Schimba sapunul lichid, faci alergie la unul din componente. Cumpara un sapun pentru bebelusi( are pH neutru) si aplica dupa spalare, unguent cu galbenele.

| Ashadow a răspuns:

Mi se intampla exact aceeasi chestie,in fiecare iarna am maini de Gorillaz.Da,e de la frig, deci toata iarna (eu chiar din timpul toamnei) trebuie sa stai cu mainile adanc bagate sub cat mai multe straturi de manusi, sa te dai cu tone de Neutrogena si alte creme vascoase, usturatoare, oribile si care intra greu in piele si sa te speli cu sapun solid de bebelusi/care contine ulei de masline.
Dar priveste partea buna: nu mai ai voie sa speli vasele.

| svartirhimnar explică (pentru Ashadow):

N-ai idee ce urât e când stau şi aştept câte un sfert de oră să-mi intre crema în piele...
Şi mai şi ustură ca naiba pe deasupra. Am purtat mănuşi, acum nu mă mai ustură. În schimb, tot aspră mi-e mâna şi mi s-a încreţit pielea. D-aia urăsc eu iarna.

| Ashadow a răspuns (pentru svartirhimnar):

O ba da, chestia asta mi se-ntampla de cativa ani, anul trecut a fost ATAT de naspa incat MAMA care de obicei e indiferenta m-a dus din proprie initiativa la dermatolog.Rezultatul: o alta gramada de creme oribile, dar fara ele nu puteam nici sa ma spal pe maini.
A mie-mi place iarna, e simpatica, nu suport caldura.

| svartirhimnar explică (pentru Ashadow):

Tu eşti mai cu frigul, să-nţeleg. Mie îmi place primăvara, e chiar faină.

| Ashadow a răspuns (pentru svartirhimnar):

E ok atata timp cat nu se face vara prea repede presupun.

| svartirhimnar explică (pentru Ashadow):

Dacă ţi-e cald vara, stai în casă laughing.

| Ashadow a răspuns (pentru svartirhimnar):

Uau asta sigur e o idee fresh.
Ii tin de cald aerului conditionat.Ma pleostesc pe langa el ca un ou scapat pe jos.Ma lafai in atmosfera racoroasa ca un obez intr-un rau de sirop de ciocolata.La fel ca tine si caloriferul cred.

| svartirhimnar explică (pentru Ashadow):

Nu numai obezii se pot scălda într-un râu de ciocolată, aşa faci?

| Ashadow a răspuns (pentru svartirhimnar):

Dar numai ei ar face-o cu atata euforie. Aproximativ.

| svartirhimnar explică (pentru Ashadow):

Sau tu eşti diabetic şi ai ceva cu ăia care mâncă ciocolată laughing

| Ashadow a răspuns (pentru svartirhimnar):

Tsch,vad ca esti fana infocata ciocio, tac. laughing

| svartirhimnar explică (pentru Ashadow):

Cui nu-i place ciocolata? Sau tu eşti cu shaormele laughing

| Ashadow a răspuns (pentru svartirhimnar):

laughing trebuie neaparat sa aleg una dintre variante?

| svartirhimnar explică (pentru Ashadow):

Spuneam şi eu... Sau eşti de partea vaniliei?

| Ashadow a răspuns (pentru svartirhimnar):

Nah cred ca tot cioco aleg, dar nu in exces.
Cred ca ma decapitai daca alegeam vanilia laughing

| svartirhimnar explică (pentru Ashadow):

Clar, o făceam! Sunt înconjurată numai de vanilari. Vezi că tot la mine ajungi? laughing şi la ciocolata mea fabuloasă.

| Ashadow a răspuns (pentru svartirhimnar):

laughing nici nu ma gandeam ca s-ar fi intamplat altfel.

| SimonaCristina a răspuns:

Daca nu ai fost in contact cu vreo substanta toxica, pare sa fie reactie a frigore, (alergie la frig). Poarta manusi, fereste-te de frig, ia ginko biloba care ajuta la imbunatatirea circulatiei periferice. Sanatate! Fundita?

| svartirhimnar explică (pentru SimonaCristina):

Mulţumesc, nu dau fundă.

| CartofiorDulce a răspuns:

Consulta un dermatolog.El te va sfatui mai bine ce sa faci.

| mihai22222 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun dar mai bine du-te la un medic sa te consulte sa nu fi bus mana din greseal pe vreo substanta toxica

| Cooooooooooooooooooooooooooool a răspuns:

Operatie pe ******* rolling on the floor

ori e de la frig

ori ai avut contact indelungat cu detergenti sau solutii de curatare

asta am patit-o eu
cu un detergent de vase
sau alta data cu un sapun lichid

ideea ca chiar daca te ustura,
mai bine o crema decat nimic.

incearca cu o crema hidratanta
foarte grasa (daca e foarte crapata pielea e inevitabil sa nu te usture)
vreo 3-4 zile

daca nu e nicio imbunatatire
poti incerca o crema usoara cu antibiotic
(nu cremele acelea cu actiune puternica)

daca nu si nu
GO TO THE DOCTOR - ultima solutie

| Cooooooooooooooooooooooooooool a răspuns:

Stai sa aprofundez...

Ai inceput sa folosesti un sapun lichid si au inceput sa te doara mainile (a, si daca pielea e crapata, la frig e „normal" sa se agraveze durerea)...

incearca sa nu-l mai folosesti si vezi daca se schimba ceva.

| Denisior a răspuns:

Pai da-te cu alifie. Asa se intampla de la frig. Funda? puppy dog eyes

| SwizZ a răspuns:

Nu-l speriati ma... Eu nu cred ca-i cazul de operatie Doamne fereste! Eu te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie sau la dermatolog.
PS : Nu mai cauta pe internet ce-i de facut la asemenea probleme.

| adi234121 a răspuns:

Poate ca ti sau infectat ca si mie asa mi-a fost

| Mihaila_Emilian_1998 a răspuns:

Un sfat prietensc daca doresti este nevoie de operatie sau terapie crema mai rau le inrautateste

Dupa parerea mea este nevoie de un control la specialist eu nu ma pricep la acestea e posibil sa nu fie de la frig e nevoie de o operatie nu sunt sigur

| svartirhimnar explică (pentru Mihaila_Emilian_1998):

Cum ar fi posibilă o operaţie pe piele? :/ N-are ce să scoată, zic. Ideea e că eu până acum n-am avut probleme d-astea, şi de aia cred că e de la frig.
O să-ncerc totuşi să mă duc la un dermatolog cât de curând...