| Anonim070308 a întrebat:

De ceva timp îmi amorțește degetele de la mâini sau de la picioare, dar nu toate odată ba un deget ba doua depinde de zi, este o amorțeală mica nu una mare mai mult un disconfort știți care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pote in zonele alea uneori circulatia este slaba. Daca apare asa sporadic,ce cred eu este ca la extremitati,cum spui tu degetele de la maini de la picioare,ar putea sa fie impinse acolo mici cheaguri,alea sa obstructioneze putin circulatia,apoi sa fie luate si dizolvate, zic si eu, nu am studiat problema, dar asa am citit in fuga odata undeva.

In corpul nostru se formeaza in mod normal cheaguri de sange, dar de f mici dimensiuni, apoi sunt dizolvate de care se ocupa cu treaba asta.

Uite este un subiect interesant asta.Amorteala aia sde regula de la circulatia slaba vine.
Poti experimenta si tu asta,atunci cand tii o mana sub corp,stai pe ea,greutatea corpului apasa pe mana si ingreuneaza circulatia,atunci simti amorteala.

Bine or mai fi si alte cauze,cel mai in masura sa stie ar fi un doctor de familie,dar unu din ala experimentata si caruia i-a placut meseria.
Nu prea sunt medici asa multi,dar banui asa cate unu mai ratacit se mai gaseste.

Este bine ca la anumiti ani sa se faca ceva analize,chiar daca tu nu simti ceva,ori nu ai afectiuni,se verifica stii ca si la masina,uleiul,apa,franele etc,asa si la noi,tot o masinarie suntem, iar ce putem verifica ar trebuie sa fie verificat, macar asa la cativva ani.

Mai mult la varste mai inaintate, exact ca si la amsini, la alea care au multi ani, necesita o atentie mai des.Chestia este ca toate costa si de cele mai multe ori omu nu se verifica, merge la service de oameni atunci cand se strica laughing
Asta e viata, mergem asa cum putem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Circulatia sau o neuropatie

| 4ndr33y a răspuns:

Simptomul este specific mai multor boli, de la carenta de minerale si vitamine, la circulatie sau postura gresita la birou.
Necesita consult de specialitate, mai ales daca apare des sau dureaza mult.

| Anonim070308 explică (pentru 4ndr33y):

Sper sa fie carenta de vitamine pentru ca mananc puțin din cauza ca nu mi-e foame