| Dreamer16 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu acneea, am fost la dermatolog si m-a pus sub tratament cu Epiduo.
Desi ma ajuta cu acneea, gelul imi usuca foarte tare fata, am cojite si piele uscata de care se pare ca nu pot sa scap de niciun fel.
Ce crema hidratanta pentru piele uscata imi recomandati, dar care sa nu imi provoace acnee sau alte produse care sa ma ajute sa scap de pielea descuamata?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nizoral este folosit pentru infectiile fungice, iar dermatita seboreica, care se manifesta prin prezenta portiunilor descumate, nu are nicio legatura cu tenul deshidratat care se manifesta cu descuamari. Sunt cauze distincte.

Fucidin este un antibiotic, antibioticele se utilizeaza doar dupa efectuarea unei antibiograme care sa ateste ca ai bacterii pe piele care sunt sensibule la acel antibiotic, excipientii din Fucidin ( parafina lichida, vaselina etc. )  ar putea sa dea impresia de hidratare, dar asa ceva nu se utilizeaza daca nu este nevoie si in niciun caz nu pentru hidratarea tenului!

Cand am tenul extrem de deshidratat eu utilizez Bioderma Sensibio Rich sau Light, le tot recumpar de vreo 6 ani si sunt absolut geniale pe partea de hidratare. Prima oara cand incercasem varianta light era iarna si aveam tenul descuamat din cauza gerului, l-a reparat in cateva zile.

| ibaal a răspuns:

Ar trebui sa il rogi pe dermatologul tau sa iti prescrie ceva, pentru simplul fapt ca luatul dupa ureche din comert al unei creme oarecare ar putea interfera cu ceva din tratamentul pe care deja il urmezi si sa-nceapa sa iti faca rau happy
alteori, uscaciunea aceea este de scurta durata sau pur si simplu tu aplici prea mult gel happy

| Dreamer16 explică (pentru ibaal):

Am o crema hidratanta de la uriage prescrisa de dermatologul meu, insa, nu cred ca este indeajuns de puternica, este pentru piele normala, iar pielea mea o absoarbe imediat dupa ce am aplicat-o. E ca si cum nu as fi aplicat nimic :/

| Alfred0703 a răspuns:

Poti incerca Ivatherm Ivapur Mat. Pe mine ma ajuta foarte mult chiar daca fac tratament cu Roaccutane/Isotretinoin.

| AlMaDi a răspuns:

Sa stii ca si eu am primit de la un dermatolog, o crema care tot asa imi usca pielea rau, dar am renuntat sa o mai iau, dar am mers la un alt dermatolog, care mi-a recomandat tot asa creme si acestea nu mi-au uscat fata, una de noapte si una de zi.
Ori iti scrimba crema, cu una mai usoara, ori poti tu sa schimbi dermatologul.

| GrecuMariaaa a răspuns:

Da te cu mai putin gel. Sau o data la cateva zile.
Si nu uita sa te culci devreme.
Somnul de frumusete e secretul!winking

| AAAnnonnimm a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema cu pielea foarte uscata si cojite, dar scap usor de ele daca ma dau 1 data sau de 2 ori pe zi cu Nizoral sau Fucidin (ambele sunt creme pe care mi le-a prescris doamna dermatolog) Sunt si accesibile la pretwinking

| Dreamer16 explică (pentru AAAnnonnimm):

Acestea se pot cumpara doar pe baza retetei sau si fara?