| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp simt că este ceva în neregulă cu mine.
Noaptea nu pot să dorm, mă pun în pat și nu adorm. Dorm câteva ore, și mă trezesc mai obosit decăt m-am culcat. (De obicei mă culc la 22. ) Mă concentrez mai greu, iar ziua sunt obosit.
Lipsa de entuziasm, tristețea si irascibilitatea sunt prezente în fiecare zi.
Am teamă de aproape orice.
Nu știu ce s-a întâmplat cu mine. Mă simt lipsit de importanță.
În fiecare dimineață mă gândesc că va fi o zi mai bună, dar ajung să fiu dezamăgit încă de la ora prânzului.
În fiecare seară merg în parc și mă plimb singur.
În trecut am mai avut astfel de stări, dar acum sunt mult mai intense.
Până la serviciu fac cel mult o oră. Merg 17 stații cu două autobuze și 6 stații cu metroul. La întoarcere, reușeam cel puțin 1 din 5 zile să merg pe jos (21 km ~ 2 h 30 min), iar acum merg cu greu de acasă la autobuz și între stații.
Un coleg mi-a recomandat un site de matrimoniale pentru a cunoaște o femeie, dar l-am respins. Eu nu am nici Facebook ori alte conturi de socializare.
Singura acțiune pe care înca o fac cu plăcere este să cânt la pian.
Am scăzut în masă, în ultimele 24 de zile 5, 200 kg.
Cred că sănătatea mea psihică s-a deteriorat.
Ce aș putea să fac pentru a-mi reveni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| bogdan324 a răspuns:

Problema e starea asta de monotonie,trebuie sa mai diversifici anumite lucruri,nu dau exemple ca nu ma bag in ceea ce faci dar tu alegi ceea ce ai vrea sa schimbi,totusi ia si partea buna,inca esti sanatos,duci o viata ok fata de multi altii,asa ca fa tot posibilul sa gasesti ceva sa te faca fericit,si o sa vezi cum deodata o sa iti dispara problemele.
Am jucat un joc mai demult si era fraza asta:,,Did I ever tell you the definition...of insanity? Doing the same thing over and over and over expecting something to change''
Cand am citit asta,parca m-ar fi lovit realitatea, eu facand aceleasi lucruri in fiecare zi, asteptand o schimbare, dar nu merge chiar asa, trebuie ca TU sa faci schimbarea aceea.

8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Suna a depresie ce ai tu. Incearca sa te bagi intr-un cerc de oameni cu care sa socializezi si sa iti schimbi starea de spirit, sa te inveselesti. Pentru somn ai incercat melatonina, valeriana sau sedatif pc?

| FlorinPopa a răspuns (pentru AdelinaC):

Pentru somn nu am luat nimic.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la psihiatru! Problemele psihice tin de creier si poti corecta orice defect psihologic ai avea manipuland creierul. Un antidepresiv iti va rezolva toate problemele enumerate de tine, apoi, peste ceva timp, nu vei mai gândi asa.

| alina2k18 a răspuns:

Un control la psihiatru ar ajuta.
Si eu ma duc big grin pentru ca experimentam unele din starile tale + insomnie.
Bafta.

| JackR a răspuns:

Eat, Pray, Love... Desi este un roman "pentru femei", titlul este un sfat bun... (Partea cu "pray", este optionala).

| Petrovic a răspuns:

Cred că cel mai important lucru este să te apropi de Dumnezeu prin rugăciune.
Apoi, îți recomand să mergi la psihiatru pentru că ceea ce ai povestit tu coincide cu depresia. (Eu nu lucrez în domeniu.)

| Claxon987 a răspuns:

Oamenii sunt fiinte sociale, avem o nevoie inconstienta de a fi in preajma altor persoane. Daca nu ai prieteni, nici nu prea ai unde sa iti faci de la o varsta, adultii nu leaga prietenii asa usor cum fac copiii. Ideea cu site ul de matrimoniale nu este rea, dar trebuie sa triezi persoanele de acolo, sunt cu siguranta si femei singure si in aceeasi situatie ca tine. Sedintele la psiholog costa si sunt de durata, o femeie ti ar schimba rutina. Deci nu mai respinge ideea site ului de matrimoniale, in ziua de azi cand totul se intampla mai mult pe internet, nu este nicio problema sa gasesti pe cineva astfel

| iKireS a răspuns:

Iti recomand sa iesi cu prietenii, sa socializezi putin, o bere un suc o prajitura cel mai important e sa comunici si sa te bucuri de socializare

| iKireS a răspuns:

Intr-un fel sufar si eu cat de cat de aceste probleme daca nu vorbesc cu prietenii mei 1 zi sau daca nu ies cu unul din ei prin oras

| FlorinPopa a răspuns (pentru iKireS):

Aici nu prea am prieteni. Colegi de serviciu și cam atât.

| iKireS a răspuns (pentru FlorinPopa):

Asta e problema. fa tot posibilul sa iti gasesti niste prieteni, mergi la fotbal sau ceva