| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,încă am insomnii,adorm greu, ma trezesc des in timpul noptii, dorm doar 4-5 ore cu întreruperi, in perioada asta sunt destul de calma, sincer nu stiu ce sa cred. Am obosit, sincer, ma simt anormala.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prea mulet ganduri de boli inevntate, duc la starea asta de neliniste.
Mergi la un psihiatru, fiindca ai mare nevoie!

| Ineys a răspuns:

Trebuie sa te internezi la psihiatrie sa te tina sub observatie.

| Andreeaioan115 explică (pentru Ineys):

Eu sunt ok, calma pur și simplu organismul meu nu vrea sa doarmă.Eu ce pot sa fac in asa situatie? Nimic.

| StrongHeart a răspuns:

Ai ceva trauma care te tine pe loc. Cere ajutorul cuiva, ai nevoie mare.Nu stiu daca realizezi dar deja sunt cateva luni de zile de cand ai problema asta, poate mai mult, cel putin din intrebarile tale asta reiese. Poate ai nevoie de un psihoterapeut sau de cineva cu care sa vorbesti.O sa treci peste, am incredere!

| Andreeaioan115 explică (pentru StrongHeart):

Realizez ca e gravă situația, nu pot sa scap de aceste insomnii, deja încep sa accept faptul ca o sa trăiesc asa.Ametesc, ma doare capul trec printr-o perioada oribila.

| FreddieM a răspuns:

Apuca-te de invatat. Sa vezi cum te ia somnul imediat.winking

| Andreeaioan115 explică (pentru FreddieM):

Da ma ia somnul ce folos ca ma trezesc inainte de timp, de exemplu ma culc la ora 2 și ma trezesc fără motiv pe la ora 5, e prea putin.

| FreddieM a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Faci gimnastica? Sari coarda, cauta workout pe you tube, adica exercitii de facut in casa, fara echipament sportiv, doar folosindu-ti corpul sau doar cu ce ai in casa. Scaune, masa, perete. Te poate ajuta. Pun un link, intra si vezi, poate iti place.

https://youtu.be/UBMk30rjy0o

Sau cauti tu direct, scrii. workout women" gasesti sute de clipuri.
Asa iti poti regla metabolismul si corpul va cere singur odihna.

Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua somnifere petru ca te pot face dependenta si fac rau pe termen lung. Nu sunt bomboane sa le iei cum vrei.
Ai fost la sfantul maslu? Ai incercat sa mergi la o manastire sa-ti faca niste rugaciuni? Mergi la manastire si roaga pe un preot de acolo sa iti faca rugaciuni si intreaba daca nu face sfantul maslu. Ai nevoie de rugaciune. Vad ca tot asa esti de mai mult timp. Incearca si ajutor spiritual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu este sa încerci sa faci exercitii fizice in timpul zilei, sa muti lucrurile care te-ar putea distrage seara cand te culci(telefonul, ceasul, televizorul)Ar fi bine noaptea sa porti si dopuri de urechi si masca de somn(care sa acopere ochii).
Poti lua si medicamente dar sa le iei cu cât mai mult timp posibil înainte să te culci(câteva ore).Ar fi foarte ok sa fie intunecat la tine in camera si sa nu fie foarte cald si nici foarte frig.Incearca sa păstrezi dormitorul doar pentru somn si sa mergi in alta camera pentru a citi, a te uita la televizor, a mânca.
Cand te pui la somn ar fi foarte bine sa iti un efort pentru a-ti relata muschii(sa te gândesti ca esti într-un film, sau intr-o scena, orice).
Crede-mă că am trecut si eu prin astea si asa am reusit sa trec de insomnii.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

A fost o perioada lunga de timp? Eu sufăr de insomnii deja de 3 luni

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cred ca 2 luni.Nu mai stiu exact ca era de câțiva ani.Dar daca poti incerca ceea ce ti-am zis ca la mine a avut efect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ești ok cu tine și de aceea cred ca ai aceste probleme ai probleme nerezolvate din trecut care încă te macină ai nevoie de ieși cu prietenii și de sport făcut regulat s-ar putea sa ai o depresie sau anxietate ascunsa care încă nu da simptome dar și când o da vei avea probleme mari fiindcă nu ai tratat acele probleme.

| Dana1999 a răspuns:

Dacă nu poti face față, consulta un psihiatru! Nu ai altceva de facut! Degeaba pui o mie de întrebări daca noi nu te putem ajuta

| Nume6 a răspuns:

Du-te la doctor, noi nu suntem doctori să știm ce ai, tot pui întrebări pe aici despre insomnii.

| uchihasasuke09 a răspuns:

Trebuie sa incerci sa te relaxezi inainte de somn.Incearca sa meditezi sau sa citesti cateva pagini.Nu te gandi la altceva cand te pui in pat decat ca o sa dormi bine.

| Andreeaioan115 explică (pentru uchihasasuke09):

Ideea este ca ma trezesc prea devreme fără motiv

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu ii fara motiv, te deranjeaza ceva care ti-a intrat deja in subconstient probabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Această cu trecutul este un fenomen normal.Cred ca toti ne trezim macar 1 dată în fiecare noapte.Pentru asta nu trebuie sa te îngrijorezi ca totul este normal.Dar poate tu nu poti dormi inapoi.Ca sa adormi noaptea inapoi este cel mai bine sa:
1. Eviți sa te uita la ceas(deoarece te va deranja sau te vei gândi ca daca nu te trezesti la timp sau nu iti suna ceasul)
2.Sa nu te uiti la telefon sau televizor(deoarece lumina telefonului iti face creierul sa creada ca este zi si nu vei mai putea dormi).
3. Dacă nu poti dormi sa faci un pic de activitate(sa faci câțiva pași sau sa citesti o pagină de carte).

| xPeyser a răspuns:

Incerca sa iei somnifere inainte de culcare si sa te culci la o ora normala