| claudiaaa a întrebat:

Sanatate
m-am trezit de dimineata cu un deget de la picior umflat. am avut o mancarime de ceva vreme si pielea dintre degetul aceasta si degetul mic s-a descuamat. nu stiu daca este o infectie fungica sau alceva. tratament naturist stie cineva? maine ma duc la doctorul de familie. multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E aproape cu certitudine o infectie fungica. Va trebui sa te vada un dermatolog care iti va recomanda tratament local si masuri stricte de igiena.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Am avut şi eu ceva asemănator prin adolescenţă, o ciupercă luată de la piscină, m-a chinuit cam vreun an până când cineva mi-a recomandat tinctura de propolis, am badijonat locul câteva zile la rând şi a trecut definitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Consultă un medic dermatolog și instituirea unui tratament medicamentos intern (tablete, capsule), astfel previi recidiva.
Tratamentele locale (unguent, gel) tratează doar pentru moment, afecțiunea o să-ți dea iar de cap și este destul de sâcâitoare.
Pa, pa.