Întrebare recomandată | PuFiLiCi98 a întrebat:

De dimineata ma doare gatul in partea dreapta, exterior ingrozitor de tare. Nu mai pot de durere crying daca il misc. Daca il las pe partea stanga "sa atarne " nu prea ma doare, chiar deloc. Am mai citit si cred ca am torticolis. Nu prea stiu ce sa fac, ce sa iau? Am 14 ani, habar nu am. Parintii mei incontinuu : aspirina si iti trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Nu trebuie sa iei aspirina-nu este indicata la copii. Pune-ti un fular in jurul gatului pentru a retine caldura.Este nevoie de caldura pe zona dureroasa.Ia un paracetamol pentru calmarea durerii sau ibuprofen. Local poti aplica un antiinflamator-Fastum gel o data pe zi(un strat subtire masand usor) Trece in cateva zile, daca persista mergi la medic.Sa te faci bine!

| PuFiLiCi98 explică (pentru Raniia):

Multumesc mult pentru raspuns. Mama mi-a cumparat Ibuprofen si trebuie sa il iau de 3 ori pe zi si ma dau si pe gat cu Fenilbutazona MK, am si un fular infasurat de vreo ora. Multumesc inca o data.

| Raniia a răspuns (pentru PuFiLiCi98):

Fenilbutazona cu prudenta sa-l folosesti este contraindicat la copii.Sa te faci bine sa te bucuri de vacanta din plin!

5 răspunsuri:
| Molecula a răspuns:

Asa m-am trezit si eu acum 5 zile. e ingrozitor, eu mi-am facut frectie 2 zile si a treia zi mi-a trecut, nu cred ca trebuie sa te sperii, daca nu iti trece cu frectie in cateva zile sa consulti un medic

| silviutzu17 a răspuns:

Si eu am avut...Este o simpla imflamare de ganglioni...trece in vreo 5 zile dar tine minte nu ai voie sa iesi afara cu cap gol si fara fular la gat.Cel mai bine ar fi sa consulti un medichappy

| silviutzu17 a răspuns:

NU TREBUIE sa atingi zona imflamata ...ganglionii pot fipericulosi citeste pe net sa vezi ce se zice despre ei.