| Lary a întrebat:

De fiecare data cand dorm intre 4-6 ore pe noapte dimineata ma simt foarte odihnita...de fapt toata ziua ma simt odihnita si plina de viata.De ce ma simt mega odihnita cand dorm putin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca asta e necesarul tau de somn.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ti-ai obisnuit organismul cu ore putine de somn.

auran
| auran a răspuns:

Esti tanara...mai vorbim peste 10 - 15 ani

| machupicchu a răspuns:

Nu esti singura persoana cu astfel de afirmatii... totusi, tine cont de faptul ca organismul are nevoie de 8 ore odihna, fapt ce ar trebui respectat permanent, pentru a avea sanatate.
Sanatatea organismului este influientata de 2 factori principali : ce mananci si cat te odihnesti.
Sanatate.

| yadora a răspuns:

Organismul tau e precum robocop...nu mai reactioneaza normal decat comandat; adica daca e in presiune tot timpul nerespectand orele necesare de somn 8-10 ore/ noapte... e afla ca in mom in care te vei relaxa si vei dormi mai mult vei zace continuu si o sa ai de tras... e prea dur tratamentul asta organismului tau; gandeste-te si la organele interne- le faci praf! 1

| mioara a răspuns:

Du-te la un dr sau bea seara la culcare o cana de ceai verde.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pt ca te-ai obisnuit asa happyAsta e motivulwinking

| Flav a răspuns:

Din cate stiu eu, ultimul studiu la americani arata ca odihna potrivita pe noapte e de 7 ore. Sau cel putin, sunt de ajunse. Daca dormi prea mult, implicit oasele nu mai sunt asa active si tot organismul e obosit fiindca isi pune amprenta acea stare de moleseala.

| Kokolina a răspuns:

Daca dormi mai mult organismul tau se obisnueste cu somnul iar atunci cand te trezesti simti nevoia sa mai dormi dar atunci cand dormi mai putin deja revii la stadiul din care ai adormit.

| viki a răspuns:

Si mie mi se intampla.Cand dorm foarte mult ma trezesc foarte obosita.Nu stiu de ce...straight face

| Cryssy a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel...Atunci cand dorm putin ma simt super odihnita, iar atunci cand dorm muult sunt obosita...

| cutie a răspuns:

De kikilaughingsi eu sunt la felhappynu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perioada asta de somn putin coincide probabil cu alte satisfactii pe care organismul le percepe mental(dragoste, profesional, in cercul de prieteni)pe linnga oboseala propriu zisa din ziua precedenta e normal sa te simti excelent dupa 4-6 ore de somn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai nevoie de somn putin. Fiecare are ritmul sau propriu. Dormi cat simti ca ai nevoie, nu-ti mai fa griji. Este normal ce ti se intampla.

| angela_4910 a răspuns:

Pt ca ii dai organismului atat somn cat are el nevoie. De fapt, o sa ti se para ciudat, dar se pare ca somnul sanatos e ala de pe la 10 seara, pana pe la 5-6 dimineata. Revenind, in momentul in care organismul s-a incarcat, ca un acumulator, trebuie sa se opreasca din somn, se trezeste. Ce e in plus, e moleseala, nu e odihna propriu-zisa.