| anonim_4396 a întrebat:

De ce se întâmplă să dorm doar câteva ore, să zicem 4, dar să mă trezesc bine odihnită? De exemplu, am dormit într-o noapte de pe la 24:30 până pe la 8 dimineața. Era într-o noapte de vară călduroasă ca asta. În ziua aceea am avut liber și nu am făcut cine știe ce activități solicitante. Pe la 23:00 așa mi s-a făcut somn. Țin să precizez că băusem și un pahar de Cola dar în reprize nu tot odată. Am dormit doar două ore și nici în alea profund dar m-am simțit odihnită. Altă dată am dormit doar 4 ore și nu am fost obosită deloc pe timpul zilei la serviciu. Precizez că nu beau cafea iar Cola foarte rar. De ce credeți că se întâmplă așa? Pune cumva în pericol sănătatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Daca te scoli odihnita probabil ca atat are nevoie corpul, iti zice el singur daca trebuie sau nu, prin oboseala, somn, sau odihna si stare okey.
Banuiesc, ca aia care au insomnii nu au stari prea bune, deci cand ar fi o defectiune, peste zi se simt epuizati, obositi, iritati.

Ca si cu apa cand ii aud pe aia "cel putin 2 L de apa", pai corpu cere singur prin sete, daca nu cere, bei cat cere, bunica si strabunica nu isi mai punea cote de apa si erau sanatosi tun.

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Eu cred ca nu. Dacă te simți bine și nu ai ochii uscați și nu te doare capul. E super tare. Și eu as vrea sa fiu ca tine. Sa dorm puțin și sa am mai mult timp.

| Ineys a răspuns:

Lipsa somnului duce la probleme grave, foarte grave, atat pe plan fizic cat si psihic. Poate nu le vezi acum, dar in timp se acumuleaza. In creierul tau se strang toxine pe parcursul zilei, iar noaptea in somn se curata. O sa incepi sa te comporti din ce in ce mai agresiv, impulsiv, dezordonat, necalculat, etc. Tie o sa ti se para normal, dar celor din jur nu. E recomandat minim 8 ore de somn.

Citeste despre lipsa de somn pe Google, ca-l ai la degetu mic si o sa vezi cate probleme cauzeaza.

| Mosotti a răspuns (pentru Ineys):

Depinde de organism, nu toti au nevoie de acelasi somn. Daca se simte odihnit, aia este.

| StrongHeart a răspuns:

Esti tanara, ai organismul puternic.