| Girly97 a întrebat:

De joia trecuta ma duc zilnic (in afara de weekend) la sedinte de fizioterapie pentru genunchi unde fac TENS, ultrasunet, laser si magnetodiaflux. De doua-trei zile parca ma doare putin mai des si mai tare fata de obicei, ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal la inceputul terapiei.

| anonimg a răspuns:

Eu as renunța la un astfel de tratament.
Probabil nu ai trecut pe la medicul de familie ca să iti de-a trimitere la un specialist. Nu zic ca unde mergi acum nu sunt specialiști; dar am mai multă încredere în medicina clasică.
Ferește genunchii de curent, de aer rece, si evita să stai în genunchi.
În mod normal renunți la un tratament dacă acesta nu iti face bine, dacă amplifică durerea.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Esti inca la inceputul terapiei, pe parcurs se vor mai risipi din dureri.

| Girly97 explică (pentru MihaiNicu23):

Nu numai asta dar dupa fiecare sedinta ajung acasa mai obosita ca niciodata, ca si cum ar fi deja noapte. Starea asta m-a fortat sa ma duc la culcare mult mai devreme recent.

| eliancodrut a răspuns (pentru Girly97):

Dupa o sedinta de fizioterapie cu mai multe proceduri este normal sa fii obosita. Efectul fizoterapiei se observa doar la 1-2 saptamani dupa terminarea sedintelor. Ar fi bine ca dupa sedinta de fizoterapie sa nu mergi mult pe jos si in frig. In orice caz, fizioterapia, daca nu face bine, nu face nici rau. Uneori nici fizioterapia nu are efect. Stiu un caz in care persoana a facut fizioterapie pentru spondiloza lombara concomitent cu fizioterapie pentru spondiloza cervicala (se poate face pentru doua zone deodata). I-au trecut durerile lombare, dar asupra celor cervicale nu a avut efect.