| Girly97 a întrebat:

De obicei eu rar spun ce gandesc, in special cand vine vorba de a supara pe cineva din greseala.
In toti acesti ani nu am spus absolut nimanui ce ma deranjeaza, nici medicului, nici asistentelor, nici parintilor etc. Pentru ca la clinica de recuperare unde ma duc eu este un afis care specifica ca personalul poate refuza pacientii care refuza tratamentele desi nu cred ca este cazul la mine.
Dupa o cazatura pe genunchi de acum 5 ani ma duc de doua ori pe an la electro. Pana acum am avut mereu aceleasi proceduri: TENS, ultrasunet, laser si magnetodiaflux.
Stiu ca ultrasunetul nu se simte insa zona dureroasa este atat de sensibila incat ca simt mici dureri atunci cand se pune presiune cu sonda de ultrasunet pe genunchi, chiar daca aceasta procedura dureaza doar 3 minute si chiar daca folosesc in acelasi timp si gelul de diclofenac.
Nu stiam daca i-as fi putut spune medicului despre problema pentru ca nu vreau sa creada ca refuz tratamentele, dar oare sa ii spun data viitoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, poti sa-i spui. Ma gandeam ca esti mai mare de ani dar esti o copilita daca tu crezi ca te va refuza pentru atat lucru. ce ei sunt prosti nu vor bani crezi de ce ar refuza procedurile cuiva :*

| anonimg a răspuns:

Medicul trebuie sa stie daca te doare sau nu. Poate ca el nu te intreaba; dar trebuie sa stie. Acest lucru nu inseamna refuz.
Deci spune-i ce te doare -si lui si asistentelor.

| Girly97 explică (pentru anonimg):

Nu as vrea sa ma inteleaga gresit, nu ma doare neaparat procedura, ci genunchiul este sensibil la atingere, la presiunea sondei de ultrasunet aplicata catre genunchi.

| anonimg a răspuns (pentru Girly97):

Poti sa il intrebi daca este normal sa te doara in cazul respectiv.

| Girly97 explică (pentru anonimg):

In regula, data viitoare ii voi spune.

| Wr3nch a răspuns:

Pai asta nu e refuz. Refuz e cand zici ca nu vrei procedura, nu cand zici ca te daore ceva cand are loc.

| wildthing a răspuns:

Nu e rau sa analizezi lucrurile si sa fii intotdeauna atenta la ceea ce spui, dar aici cred ca exagerezi. Nu cred ca se supara nimeni daca spui ca ai ceva dureri in timpul procedurii. Poate nu e in regula sa simti dureri si vor schimba ceva. Daca iti spun ca e ok sa simti totusi ceva, dar e spre binele tau sa induri, atunci accepti procedura in continuare fara sa obiectezi.

| JulyDreams a răspuns:

Normal ca e normal sa ii spui medicului cum decurge recuperarea genunchiului. Poate trebuie schimbati parametrii aparatelor ca sa fie mai blande cu genunchiul. Oricum e normal sa se sensibilizeze zona tratata in timpul procedurilor si sa doara putin.