| georgianaanonim1 a întrebat:

De la anus in sus am o duga mov, rosu inchis asa, intre fese zic. Cum fac sa treaca? Creme? Sugestii ceva? Dau funda.
Precizez ca amhemoroizi. Dar ce e cu dunga aceea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Toti avem zona mai inchisa la culoare zona respectiva, iar pentru atat lucru, nimeni nu te pune cu fesele la vedere sa-ti vada dunga din fund.
Cat privesc hemoroizii, aceea se trateaza cu dieta sanatoasa, cu mese regulate si stricte, cu hidratare corecta (minim 2 litri de apa pe zi), pentru a se evita constipatia si aparitia hemoroizilor.

| georgianaanonim1 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc tare mult si pentru celelalte intrebari! Te pup cu drag!

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

De la prea multe scaune se fac hemoroizii. Se prescriu creme da trebuie întâi sa discuți cu medicul tau de familie!

| shrink a răspuns:

Se intampla de la comprimarea zonei intre fese, cand sezi sau esti culcat

| georgianaanonim1 explică (pentru shrink):

A ramas asa de ceva timp. Nu se dimininueazs. Cineva mi-a zis ca ma dezvolt sau ca stau prea mult in sezut sau am prea multe scaune.

| shrink a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Si nu stai zilnic pe scaun sau in pat?

| georgianaanonim1 explică (pentru shrink):

Da, scuze. acum am vazut si eu ca din cauza asta se intampla. multumesc