| Sawarekh a întrebat:

De la cate ore pe zi de stat la calculator sunt recomandati ochelarii cu protectie, pentru ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu recomand ochelari de protectie.
Doar trebuie scazute LUMINOZITATEA si CONTRASTUL ecranului (fiecare monitor are aceste reglaje in meniu).
In general, luminozitatea scazuta la 66% si contrastul la 75% sunt aproape naturale si nu mai ai nevoie de ochelari de protectie.

| dullcat a răspuns:

Buna. La 6-7 ore de lucru e nevoie maxima de protectie, mai ales ca probabil nu faci nici pauze la 20 de minute, asa cum e recomandat. Eu incerc sa fac la jumatate de ora, fiindca stau zilnic si cate 10 ore cu ochii in ecran, dar nu imi iese. laughing

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt recomandați, este preferința fiecăruia. Eu îmi reglez luminozitatea în funcție de câtă lumină este și distanța minim 60-70cm și n-am nicio treabă de 2-3 ani.

| gabicoo a răspuns:

Ochelarii să fie de firmă! Dacă stai mai puțin de o oră/zi nu este cazul! Dacă stai 2-3 ore/zi reglează luminozitatea din setări! Dacă depășești 3 ore/zi ar fi cazul să porți - dar lentila să fie de calitate!

| Sawarekh explică (pentru gabicoo):

Ideea este ca lucrez la calculator, stau intre 6-7 ore.