| Yosefin a întrebat:

De ce unii zic ca ochelarii cu protectie pentru calculator nu sunt o solutie?

Eu vreau sa-mi cumpar dar tot aud comentarii ca nu te ajuta.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Ecranul calculatorului emite lumina.
Deasupra, daca stai cu vederea timp indelungat pe ecran, ochii fac foarte putine miscari (laterale si de focalizare).
Ambele efecte sunt ne-naturale. Lumina continua puternica afecteaza nervii oculari, care se "amortesc", se slabesc in timp. Iar unghiul mic de miscare laterala a ochilor duce la slabirea muschilor care fac miscarile laterale, dar si la a celor din gat, acestia blocandu-se, provocand chiar si dureri puternice.

Ce e de facut?
Doua lucruri elementar de simple:
1. Reglam intensitatea luminoasa (la 30-40%) si contrastul ecranului (la 60-70%), la minimul posibil. Poate va parea "ne-natural" un timp, dar in 2-3 zile ochiul nostru se va invata. In schimb, nervii oculari vor fi mult feriti! Daca este posibil, sa folosim ecranul pe culoare de fond inchisa, chiar negru.

2. La intervale cat mai dese sa ne intoarcem capul de la ecran. O intoarcere in stanga + dreapta la intervale de 2-3 minute sau mai des, respectiv ridicarea de la masa si un pic de gimnastica a capului si gatului la intervale de o ora sau mai des ne vor feri si de blocarea si durerile gatului!

| Yosefin explică:

Mercii pentru. sfaturi chiar asta am incercat ieri sa reglez Luminozitatea si nu stiu ce are Pc-u meu nu prea vad deloc diferenta.Ma poti ajuta? sa-mi dai mesaj in privat cu mess, skype sau ce utilizezi?

| Yosefin explică:

Eu nu iti pot da mesaj(sunt junior)

| Bula a răspuns:

Luminozitatea si contrastul se regleaza din MONITOR, si NU din calculator (Windows, Linux, etc)!
Ai acolo butoane de reglaj, citeste cartea tehnica sau cauta meniul de reglaj la apasarea acelor butoane.
Incercand, vei putea experimenta modul de reglare.

In caz contrar, cheama pe cineva care se pricepe...

5 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Daca stai cu orele la calculator ajuta!

| Yosefin explică (pentru Clorox):

Stau pe zi 8 ore. cu pauze nu legate.

| Iunix a răspuns:

Dă luminozitatea ecranului la minim şi nu o să mai ai probleme.

| Heureuse a răspuns:

Aceștia te ajută cu siguranță, dar nu îți pot garanta sănătatea ochilor. Dacă petreci exagerat de mult timp la PC atunci comentariile sunt valabile. Important este să faci pauze între aceste ore pentru a permite ochilor să se odihnească.

| Pirvu_Ionut_1988 a răspuns:

Pe langa ce au mai scris ceilalti, clipeste mai des, ochiul se concentreaza intr-un singur loc si clipesti mai rar, se umzeste mai greu si poate dauna!