| anonim_4396 a întrebat:

De la ce poate sa iti curga sange din nas dimineata.
Adica eu m-am trezit crezand ca imi curge nasu si cand am suflat in servetel l-am umplut se sange?
Inca nu s aoprit daca suflu tot curge

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioska a răspuns:

Pai unele cauze ar fi:
-scobitul in nas
-vero lovitura in nas
-infectie(asta iti infunda nasul dar iti curge sange)
-raceala
-HTA(tensiune arteriala crescuta)
-lipsa de Ca
-tulburari de coagulare
-ai luat medicamente anticoagulante(ex.aspirina)
-iritatie,uscarea mucoasei nazale

te apleci in fata si iti tii nasul(varful-partea moale) cu 2 degete vreo 10-15 minute ca sa se coaguleze pentru ca tu daca pui servetel sau vata, ori de cate ori il schimbi se va deschide locul lezat si sangerarea continua...plus ca sa te abtii sa iti suflii nasul o vreme si cand o faci nu fortezi deloc

| oneversace a răspuns (pentru ioska):

Sall am si eu aceasta problema da nu dimineata incepe sa ma doara partea dreapta a nasului si pleaca durerea pe dantura ce poate fi aceasta chestie?

5 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Sunt multe motive pentru care ti-a putut curge sange din nas. Daca ai fost racit si ai suflat nasul de multe ori asta e motivul, la cat ai frecat nasul o-i fi lezat ceva prin-auntru.Sau poate te-ai lovit in somn la nas, poate ai facut efort, poate ai lipsa de vitamina K, poate din cauza stranuturilor repetate, poate te-ai scobit in nas, sunt zeci de motive.Eu am fost racit cateva zile si alaltaieri cand m-am trezit m-a bufnit si pe mine sangele pe nas.Toata ziua mi-a tot curs cate putin, stateam cu servetelele langa mine si stergeam nasul non-stop.
Nu trebuie sa te sperii, nu e nimic grav.E o chestie normala, se intampla tuturor, mai ales cand sunt raciti.Trebuie sa stai linistit, sa nu faci efort si sa ai ceva la indemana cu care sa te stergi.Incearca sa nu sufli nasul, mai rau o sa curga.Sterge-l usor si daca e neaprat nevoie sa-l sufli fa-o incet, cu grija.Cel tarziu maine(hai, poimaine) ar trebui sa-ti treaca.In timpul asta stai si tu linistit(a), sa nu faci efort.

| KiaraHoney a răspuns:

Poate ai tras ceva pe nas in timpul somnului.Du-te la doctor sa nu fie o hemoragie nazala.

| UnuSimplu a răspuns:

Stai linistit.nu e nimic grav.si mie mi s.a intamplat.Cauze : tensiune, oboseala(te culci tarziu? stai mult la calculator?)Tin minte o faza cand eram mai mic(pe la vreo 13-14 ani)am auzit melodia de la pokemon la tv(tata cand se trezea dimineata lasa tv aprins pe protv si isi facea treaba) .m.am ridicat repede sa ma duc sa ma uit la desene.si cum? m-am rostogolit pe spatelaughing)) si atunci mi-a curs sange din nas.Toate cele bune