| VladDu a întrebat:

De la ce poate sa-mi cada parul? cand dau cu mana prin par, i-mi raman 2-3 fire de par aproape tot timpu in palma:-s.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeeaPustoaica a răspuns:

Buna. Poate cadea din lipsa calciului si a vitaminelor. Iti sugerez sa citesti mai joc ca iti poate fi de ajutor.
Remedii impotiva caderii parului:

* Scalpul se maseaza cu ulei de masline sau cu ulei de ricin. Masajul se face cu 1-2 ore inainte de spalare si se acopera cu un prosop. Se spala cu sampon si se clateste cu apa calda in care s-au adaugat doua linguri cu zeama de lamaie sau otet. Tratamentul se repeta timp de doua saptamani.
* Se beau doua cani pe zi cu infuzie din radacina de brusture. Se pune cate o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita, se acopera si se lasa sa stea 10 minute. Se strecoara si se bea.
* Se maseaza scalpul cu alifie de propolis, zilnic, timp de 4-5 luni.
* Parul se clateste, cu infuzie de coada calului, masand scalpul. Se pun 3 linguri de planta maruntita la un litru de apa clocotita, se acopera vasul, se lasa sa stea 5-10 minute, apoi se strecoara si se foloseste.
* Se maseaza scalpul cu otet de mere, timp de o saptamana, de cateva ori pe zi.

Succes! PA PA!

2 răspunsuri:
| dya_4589 a răspuns:

Caderea parului e ceva normal... totusi o cadere excesiva reprezinta o problema de sanatate cauzata de divesi factori: lipsa de vitamine, stress, etc. Ca tratament iti recomand sa faci o masca dintr-un galbenus de ou (sau 2, in functie de lungime parului), o lingura de ulei de ricin si vitamina A (sub forma de picaturi) si sa iei niste vitamine (de ex EUROVITA pentru par si unghii sau VIADERM).

| dametuamor00 a răspuns:

De la sampon