| GrellSutcliff a întrebat:

FUNDA
De ceva timp a inceput sa`mi cada parul :I Fac ce fac. si cand dau cu mana prin el cad multe fire de par :i cu ce shampon pot sa`mi dau ca sa nu`mi mai cada parul? [nu vreau sa raman chialalaughing]

11 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Pentru început, îţi recomand să înveţi să scrii.Se scrie ''cheală'' şi nu ''chială''-

| GrellSutcliff explică (pentru Ramonaaaa):

Te blestem sa invetzi sa scrii [ia zi] rolling on the floor)

| NiallsFutureWife a răspuns:

Hmm.

Pai in primul rand nu te trage de par cand dai cu peria,cand iti perii parul pentru ca asa cade foarte mult.
Incearca ca atunci cand te duci sa iti cumperi sampon,gandeste-te ce fel de tip de par ai(Gras,fire subtire,cret, ondulat etc) si cauta samponul adecvat
Daca nici asta nu merge nu te speria, du-te la Dermatologie si acolo poate iti va face analize (dar asta in cel mai rau caz deci nu cred ca e posibil) dar acolo iti va recomanda ceva de spalat parul si iti va da sfaturi

Succes!

| GrellSutcliff explică (pentru NiallsFutureWife):

Eu am parul scurt. nici nu`mi ajunge la umeri

| NiallsFutureWife a răspuns (pentru GrellSutcliff):

Nu conteaza lungimea, nici eu nu il am lung e putin mai lung de umeri, f putin.si imi cade parul, si incerc sa nu ma trag pentru ca imi cade si mai mult
Si schimb foarte des samponul ca sa il gasesc pe cel care mi se potriveste cel mai bine la tipul meu de par

| Mariiiaaa a răspuns:

Si eu am avut o perioada cand imi cadea foarte mult par. si am folosit Nizoral de la farmacie. Isi face repede efectul. ti-l recomand... love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti la Gerovital unu pentru caderea parului, are capacul mov.
Tot de la aceiasi firma sunt tot felul de tratamente intre 13 si 15 lei.

| Mimino a răspuns:

O cadere a parului de 100 fire/zi este considerata de specialisti normala. Ce depaseste aceasta limita trebuie sa-ti ridice semne de intrebare privitoare la cauza/cauzele caderii parului. Nu stiu cat par iti cade, dar oricat ti-ar cadea, important este sa identifici care este CAUZA caderii parului in cazul tau. Poate fi vorba de stres, de carente in alimentatie - de pilda, deficit de fier, de o dereglare hormonala etc., in plus, sa nu uitam ca, de regula, primavara si toamna parul cade mai mult decat in celelalte perioade ale anului. Degeaba recurgi la vreun sampon recomandat de o prietena, daca, de exemplu, ai o dereglare hormonala (nu spun ca asta e cauza in ce te priveste, dar e o posibila cauza din atatea, am dat doar un exemplu.). Si apoi, un produs care a dat rezultate la cineva nu va da aceleasi rezultate la toata lumea. Daca iti cad peste 100 fire/zi, cel mai indicat este sa mergi la un medic dermatolog, asta daca tii la sanatatea ta si, bineinteles, la podoaba ta capilara.winking

| asdfghjk123456789 a răspuns:

ai putea sa cumperi un shampon de le Life Care.Sunt ff bune.Dar sa nu te sperii.Si eu am aceeasi problema.In medie unui om ii cad aproximativ 150 de fire de pa pe zi, dar se regenereaza... fundita?

| Mimino a răspuns (pentru asdfghjk123456789):

Media este de 50-100 fire/zi, nu de 150! Daca pierderea e mai mare de 100 fire/zi, asta trebuie sa ne puna pe ganduri si sa ne determine sa cautam rezolvarea apeland la un medic specialist. Poti sa folosesti mama samponului daca, de exemplu, caderea parului e determinata de o dereglare hormonala (desigur, am dat doar un exemplu, cauzele sunt multiple). Doar medicul e in masura sa stabileasca, in urma consultului, investigatiilor, cauza caderii parului si sa recomande un tratament adecvat.

| Diana202 a răspuns:

Si eu am avut problema asta si chiar m-am speriat...Pana m-am dus la coafor si mi s-a spus ca este o regenerare mai rapida a parului, mi-a tuns putin varfurile si nu a fost nimic grav.