| Croampa a întrebat:

De la o vreme am un tic, imi pocnesc tot timpul degetele( chiar tot timpul). Am auzit tot felul' de " zvonuri" ca daca-ti pocnesti degetele la batranete o sa ai Parkinson, dar nu mi se pare logic si nu cred in ele.

Deci intrebarea mea e: ce se poate intampla daca-mi pocnesc excesiv degetele?

Cel mai bun raspuns Funda! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU ti se va intampla nimic din cauza asta dar totusi e un obicei de prost gust!

| Frank51 a răspuns:

Şi eu îmi trosnesc degetele cam de 4-5 ani, şi in mare nu am păţit nimic. Chestia-i ca o sa ţi se deformeze degetele, oasele se vor strâmba, si vei simţi nevoia sa le trosneşti tot timpul. Încearcă să te laşi până nu-i prea târziu, eu încă încerc.

| syd2 a răspuns:

Din cate stiu nu ti se poate intampla nimic dar bunica tot imi spune ca daca fac asta mi se rod oasele, dar nu e drept.
PS: Ai luat asta din Tokyo Ghoul fiindca acolo grasu ala tot isi pocnea degetele si apoi a inceput si Kaneki.

| Croampa explică (pentru syd2):

Ps: Da, Jason, Kaneki si Naki isi pocnesc degetele si de la ei am incep! big grin

| Mieeez666 a răspuns (pentru Croampa):

A naibii anime-uri. laughing

| K0sti a răspuns (pentru Croampa):

V-a tampit televizorul! Penibil!

| Croampa explică (pentru K0sti):

Poti pleca, nu am nevoie de raspunsuri de la "inteligenti" ca tine.

| K0sti a răspuns (pentru Croampa):

Se pare ca tot nu-ti dai seama cat esti de penibil!

| Croampa explică (pentru K0sti):

N-ai tacut?
Daca mai comentezi mult te faci cu un report+ block.
Ma plictisesti copile, hai pleaca odata!

| RainmakerX a răspuns (pentru syd2):

Exact la Kaneki ma gandeam si eu rolling on the floor

| Croampa explică (pentru LaughingKarima):

Reactia mea dupa ce am citit tot cu foarte mare atentie: imi poti explica ce ziceau aia, ca n-am inteles! big grin

| WarriorCat a răspuns:

Te dor degetele laughing.

| genifar45 a răspuns:

Pai....cand am fost mai demult la doctor cu o pb... începusem sa imi trosnesc degetele...el a spus ca daca continui sa fac asta..la bătrânețe imi vor tremura mainile si nu voi mai putea sa tin nici macar un pahar cu apa in mana...si începuse sa imi explice de cartilagii...mehh..fa cum vrei...eu nu mai fac asta. :/

| ShREKT a răspuns:

Salut, in interirul corpului se formeaza bule de aer intre oase. Cand iti pocnesti degetele acele bule se sparg si scot un sunet. Sa nu te ingrijorezi in legatura cu asta, deoarece nu vei pati nimic!