| Genevaaa a întrebat:

De mică am chestia asta ca, imi trag de pielea din parti de la unghie de la degetul mare al mainilor pentru ca simt ca ma mananca. Chiar si de sange daca dau, tot simt ca ma mananca deci nu ar putea fi ceva gen un colț de unghie crescut. Cineva mi-a spus ca poate e doar in capul meu. Cum poate fi doar in capul meu? De ce simt aceasta mancarime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este o problema psihica si trebuie tratata la medicul de specialitate.

| Genevaaa explică (pentru Violleta2022):

Aoleu acum sunt si nebuna

| Violleta2022 a răspuns (pentru Genevaaa):

Nu te speria ca nu-i nebunie, ci doar o tulburare psihica minora si controlabila.
Voi cauta si iti voi trimite articole despre aceasta tulburare.

| Violleta2022 a răspuns:

Această tulburare face parte dintr-o familie de comportamente corporale care se încadrează la Comportamente Repetitive Concentrate pe Corp (CRCC) numindu-se ONICOFAGIA:

ia de citeste aceste articole:
https://www.terapielapsiholog.ro/2019/12/13/onicofagia/

https://www.vice.com/......e-persoane

| Genevaaa explică (pentru Violleta2022):

Multumesc. Am citit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Genevaaa):

Am mai adaugat un articol, despre onicofagie:
https://www.terapielapsiholog.ro/2019/12/13/onicofagia/

| RobertMoon a răspuns:

Poate e o micoză, îți dai cu o soluție și nu te mai mănâncă.

| dinaprilie a răspuns:

Vine din "capul" tau si daca e asa cum spun ei cica cel mai la indemana este sa te abti. DAR sunt sigur ca nu poti laughing nu/i asa?

| Genevaaa explică (pentru dinaprilie):

Nu prea. Uneori fac din instinct asta. Cred ca eu in loc sa-mi rod unghiile fac asta laughing

| dinaprilie a răspuns (pentru Genevaaa):

Na..ca aerul care intra si iese. puneti niste bamdaje ca michael jackson la defete o perioada si vezi daca merge sau i/ati un fidget sa/ti mai ti degetee ocupate.laughing