| mamaela a întrebat:

De o luna am fost diagnosticat cu piatra la rinichi. mi s a recomandat operatie. spuneti mi un tratament mai rapid sa scap de operatie.am o piatra de 7mm si dureri foarte mari.va rog sa ma ajutati.va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

In cazul in care calculul tau este atit de mare,nu cred ca se mai poate elimina cu alte tratamente, numai cu operatie, ar fi trebuit sa fie sub 5mm ca sa-l poti elimina fara o interventie chirurgicala, si apoi depinde si de localizar lui.Dar operatia chirurgicala folosita mai de mult sa te taie de la stomac pina in spate nu se mai face.Se obisnuiesc metode moderne,de exemplu ESWL-nici nu e operatie,sint unde de soc cu ultrasunete,ti se face la nivelul pieli exact ca un ultraschal, iti zdrobeste piatra, iar apoi o elimini cu ajutorul medic.si a lichidelor,la aceasta metoda nu este anestezie,pentru ca nu este deloc dureroasa,o alta metoda este nefro-litotomia,asta este cu anestezic,este un tub telescopic care se intr. pina in rinichi prin care medicul cu anumite instrumente sustrage piatra sau o sfarima,alta metoda este uteroscopia, tot cu un tub telescopic, medicul introduce de-a lungul tractului urinar pina la calcul si-l extrage sau zdrobeste.Metodele de extragere a calculilor urinari in zilele noastre sint o rutina pentru urologi si nu are de ce sa-ti fie frica, curaj si fii tare. multa sanatate iti doresc

| mihaibrasov a răspuns:

Da, pai... operatia e ceea ce iti recomand. Nu ai scapare.

| Kyuubimon a răspuns:

Bea ceai de codite de cirese sau ceai de crusin.In fiecare dimineata, pe stomacul gol, bea ceai.